Ekonomik Bunalımın Göstergeleri Nelerdir?

1
Ekonomik Bunalımın Göstergeleri Nelerdir?

Enflasyon; Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir bir biçimde artmasına denir. Enflasyon söz konusu olduğu zamanlarda piyasadaki paranın değeri düşer ve vatandaşın alım gücü azalır. Bu nedenle enflasyon, bir ülkedeki ekonomik bunalımın göstergesidir.

Oluşumlarına Göre Enflasyon Türleri

Talep Enflasyonu, üretilen mal ve hizmetlerin toplam talebi karşılayamaması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

Arz Enflasyonu; İşletmelerin ürettikleri mal ve hizmetleri piyasaya fazla arz etmeleri durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

Maliyet Enflasyonu; Üretim faktörleri maliyetlerinin artması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

İthal Enflasyon; Uluslararası ticarette ithal edilen mal ve hizmetlerin fazla olması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

Fiyat Enflasyonu; Piyasaya arz edilen mal ve hizmetlerin satış fiyatlarının yükselmesi durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

Gelişim Sürecine Göre Enflasyon  Türleri

Açık Enflasyon; Ekonomideki yetersizliklerden kaynaklanan enflasyon türüdür.

Gizli Enflasyon; Ekonominin baskı altında olmasıdurumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür.

Hızlarına Göre Enflasyon Türleri

Ilımlı Enflasyon; Fiyat artışlarının düşük oranlarda olması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür. Ilımlı enflasyon olan ekonomilerde, enflasyon oranları yıllık %1 ile %9 aralığında yer alır.

Aşırı Enflasyon; Fiyat artışlarının yüksek oranlarda olması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür. Aşırı enflasyon olan ekonomilerde, enflasyon oranları yıllık %10 ile %1000 aralığında yer alır.

Hiper Enflasyon; Fiyat artışlarının çok yüksek oranlarda olması durumunda ortaya çıkan enflasyon türüdür. Hiper enflasyon olan ekonomilerde,enflasyon oranları aylık % 50 civarında olur.

Deflasyon; Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir bir biçimde düşmesine denir. Deflasyon olan bir ülkede üreticilerin üretimlerini ertelemelerine, yatırımcıların yatırımlarını ertelemelerine sebep olur. Bu nedenle deflasyon, bir ülkedeki ekonomik bunalımın göstergesidir.

Resesyon; Bir ekonomideki kısa süreli durgunluğa denir. Resesyon, bir ülkenin ekonomik büyüme hızını düşürür. Bu nedenle resesyon, bir ülkedeki ekonomik bunalımın göstergesidir.

Depresyon; Bir ekonomideki uzun süreli durgunluğa denir. Resesyon kavramından farklı olarak ekonomilere daha fazla ciddi zararlar verir. Bu nedenle depresyon, bir ülkedeki ekonomik bunalımın göstergesidir.

Stagflasyon; Enflasyon ve resesyonun aynı anda yaşandığı ekonomik duruma denir. Stagflasyon söz konusu olduğu zamanlarda ülkede fiyatlar artarken aynı anda ekonomik durgunluk yaşanır Bu nedenle stagflasyon, bir ülkedeki ekonomik bunalımın göstergesidir.

Cumhuriyetin Osmanlı’dan Devraldığı Ekonomi Mirası

[Toplam:1    Ortalama:5/5]