E-Ticaret Sitelerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0
e ticaret

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber artık ticaret, sanal platformlara taşınmaya başladı. Sanal platform üzerinden mevcut olan sitelerden veya kendi siteleriyle insanlar ticaret gerçekleştirmeye başladılar. Kendi sitelerinde ürün satışı yapan insanların sitelerine elektronik ticaret yani kısaca e-ticaret denmektedir. Peki bu e-ticaretin bize avantajları ve dezavantajları nelerdir?

E-ticaretin Avantajları Nelerdir?

e ticaret

  • Müşteri mağazada geçireceği vakitten dolayı sizin vereceğiniz hizmet süresi azalacaktır. Çünkü müşteri internet sitenize giriş sağladığında birçok ürünü hızlı bir şekilde inceler sizin de hiçbir uğraş yapmanıza gerek kalmaz ve müşteri ürünü kıyaslayarak satın alır. Size sadece kargo şirketine vermek kalır.
  • Normal hayatta bulunan dükkân sadece o bölgede bulunan müşterilere hitap eder. Ancak e-ticaret siteleri size farklı şehirde bulunan müşterileri bile getirebilir. Google üzerinden yapılacak aramada siteniz çıktığı taktirde il, ilçe fark etmeden müşteriler uygun buldukları taktirde sizden ürün satın alırlar.
  • E-ticaret sitenizde bulunan ürünleri canlı olarak görmeyeceklerinden dolayı müşterilerinize daha fazla ürün gösterme şansınız bulunuyor. Buna örnek verecek olursak deponuzda bulunan bir ürünü mağazanıza koymalısınız ki satılsın. Ancak e-ticaret sitelerinde deponuzda bulunan ürünün sadece fotoğrafını çekerek satışa koyabilirsiniz.
  • Dükkanınız kapalıyken bile ürün satışı yapabilir. E-ticaret sitelerinde saat fark etmeden ürün siparişi alabilirsiniz. Yani müşterilerinize 7/24 açık bir dükkan sunarsınız.

E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

e ticaret

  • Müşteri genel olarak bir ürünü inceleyip satın almak ister. Çünkü ürün eğer beklediği şekilde değilse veya işine yarayacak parça değilse parasının heba olmasını istemez. E-ticaret sitelerinde de online satış olduğundan dolayı bu şansı müşterilerinize veremezsiniz. Bundan dolayı da sürekli iade talebi size gelecektir.
  • Kargoya verildiğinden dolayı alıcılar bir süre beklemek zorunda kalacaktır. Bazı insanlar bu süre yüzünden bile sitenizden ürün almayabilir.
  • Eğer ki e-ticaret sitenizde güvenlik açığı varsa sitenize sızılıp kötü amaçlı saldırılara maruz kalabilirsiniz. Müşterilerin sorumluluğu sizde olduğundan dolayı sizin başınıza iş açabilir.
  • Bir çok insan kredi kartlarını bilmediği internet sitelerinde kullanmaktan çekinir. Genel olarak adı duyulan sitelerden ürün satın alırlar. Bundan dolayı da isminizin  duyulması ve güven kazanmak için biraz zamana ihtiyacınız vardır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]