E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

0

Bankalar, kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kişiler için son çare olarak yasal yolları kullanmaktadır. Avukatlar aracılığı ile tüm ödeme kolaylıklarının değerlendiremeyen kişiler, artık icra durumuna düşmektedir. Bu yazımız içerisinde e-haciz konusu hakkında bilgiler vererek icraya düşen kişilerin e-haciz sorgulaması hakkındaki merak ettiklerini dile getirmeye çalışacağız.

Bankalar gibi aynı zamanda devlet kurumları da vatandaşların banka hesaplarına haciz koyabilmektedir. Yükümlü oldukları vergi borçlarını ödemeyen vatandaşların da hesaplarına haciz konulabilmektedir. Alınan kararlar sonucunda işleme alınan haciz durumunu dijital ortamlar üzerinden e-haciz sorgulaması üzerinden rahatlıkla yapılabildiğini söyleyebiliriz. Haciz işlemi sonrasında banka hesaplarına bloke konularak içerisinde bulunan tutar üzerinden tahsilat yapılabilmektedir. E-Haciz, işlem olarak oldukça farklı olan alanlar için kullanılan bir uygulama olduğunu görüyoruz.

E-Haciz Nedir?

Elektronik haciz anlamına gelen e-haciz, sadece devlete ait vergi borçlardan ötürü uygulanan bir haciz sistemi olduğunu görüyoruz. Banka hesapları ile beraber kişilerin maaşlarına konulan haciz, banka ortamlarında bulunan altın, hisse senedi, fon gibi kaynakları da kapsamaktadır. Maaşa konulan haciz konusunda mevduatların bulunduğunu, devlet kurumları da olsa maaşınızın sadece %40 ile %60’lık  bir kısmına getirilmektedir. Hacze uğrayan kişinin kendisini ve ailesini geçindirebilecek bir kısım yasal olarak bırakılması gerekmektedir.

E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka hesaplarınıza erişmek istediğinizde bloke olduğunu görebilir ya da ATM’den para çekmek istediğinizde işleminizin reddedildiğine tanık olabilirsiniz. Resmi daireler, haciz işlemini mesainin herhangi bir saatinde uygulayabilir. Sabah para çekebildiğiniz bir hesaptan öğleden sonra işlem yapabilme durumunuz olmayabilir. Konu ile ilgili bilgi almak, e-haciz sorgulaması yapmak isteyen kişiler, hesaplarının neden bloke işlemine tabii tutulduğunu merak etmektedirler. Genellikle e-haciz işlemi

  • Trafik Cezası Borçları
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları
  • Maliye Borçları
  • Kira Gelir Vergisi ve Buna Bağlı Borçlar

Haciz işleminin uygulanmasına neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Bulunduğunuz şehir içerisindeki Maliye ofislerini ziyaret ederek üzerinde bulunan tüm borçları ödemeniz durumunda e-haciz işlemlerinin durdurup banka hesaplarında bulunan bloke işlemini kaldırabilirsiniz. Kişilerin devlete olan borçlarının ödenmemesi durumunda bloke ve haciz işlemlerinin kalkmayacağını bilmeniz gerekiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]