Döviz Kurlarını Etkileyen 6 Faktör

1
Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

1. Enflasyondaki Farklılıklar

İstikrarlı olarak daha düşük bir enflasyon oranına sahip olan bir ülke, satın alma gücü diğer para birimlerine göre arttığından, artan bir para birimi görülmektedir. 20. yüzyılın son yarısında, düşük enflasyona sahip ülkeler; Japonya, Almanya ve İsviçre’yi, ABD ve Kanada daha sonra takip etmiştir. Daha yüksek enflasyona sahip olan ülkeler genellikle ticaret ortaklarının para birimleriyle ilgili olarak kendi para birimlerinde amortisman görürler bu da genellikle daha yüksek faiz oranları anlamına gelir.

2. Faiz Oranlarındaki Farklılıklar

Faiz oranları, enflasyon ve döviz kurları yüksek oranda korelasyonludur. Faiz oranlarını manipüle ederek, merkez bankaları hem enflasyon hem de döviz kurları üzerinde etki yaratmakta ve değişen faiz oranları enflasyon ve para değerlerini etkilemektedir. Daha yüksek faiz oranları, bir ekonomide borç verenlere, diğer ülkelere göre daha yüksek getiri sağlar. Bu nedenle, daha yüksek faiz oranları yabancı sermayeyi çeker ve döviz kurunun yükselmesine neden olur.

3. Cari Hesap Açıkları

Bir ülke ihracat satışlarından daha fazla yabancı paraya ihtiyaç duymaktadır ve yabancıların kendi ürünlerine olan talebine göre kendi para biriminden daha fazlasını sağlamaktadır. Bu nedenlede yerli para birimi değer kaybetmektedir.

4. Kamu Borcu

Ülkeler, kamu sektörü projeleri ve devlet finansmana ödeme yapmak için büyük ölçekli bütçe finansmanı yaparlar. Bu tür faaliyetler ülke ekonomisini canlandırırken, büyük kamu açıkları ve borçları olan ülkeler yabancı yatırımcılar için daha az cazip hale gelir.

5. Ticaret Koşulları

İhracat fiyatlarının ithalat fiyatları ile karşılaştırıldığı bir oran, ticaret koşulları, cari hesaplar ve ödemeler dengesi ile ilgilidir. Bir ülkenin ihracat fiyatı, ithalat oranından daha fazla olursa, ticaret hadleri olumlu yönde gelişir. Artan ticaret koşulları da ülkenin ihracatına daha fazla talep gösterilmesi anlamına gelir. Bu da, ülkenin para birimi için oldukça önemlidir.

6. Siyasi İstikrar ve Ekonomik Performans

Yabancı yatırımcılar kaçınılmaz olarak sermayelerini yatırım yapacakları güçlü ekonomik performansa sahip istikrarlı ülkeler ararlar. Böylelikle ülkenin para birimi de olumlu ya da olumsuz yönde etkilenir.

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]