Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

1
Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yatırım araçları içerisinde birikim sahiplerinin yüzünü daima güldüren döviz, son yıllarda büyük hareketlilik yaşamaktadır. Önceden döviz yatırımları sadece döviz büroları üzerinden yapılabilmekte idi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber döviz yatırımları haftanın her günü 24 saat boyunca yapılabilir bir hale geldi. Yatırımcılar, önceden oluşabilecek risk tablosu ile mücadele edebilmek amacı ile döviz fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi edinmek istiyor.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

Döviz Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz kurlarını etkileyen faktör sayısı oldukça fazladır. Yatırımcılar, eğer bir döviz üzerine yatırım gerçekleştirecek ise aşağıda yer alan faktörlere dikkat etmelidir.

Arz ve Talep Faktörü

Dünya üzerine yer alan her ürün ve hizmetin fiyatı arz ve talep durumuna göre belirlenmektedir. Arz ve talep arasında meydana gelen değişiklik ürün ve hizmet fiyatlarında dalgalanmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Döviz fiyatlarını etkileyen faktörler içerisinde arz ve talep faktörü ik sırada yer almaktadır. Bu faktör, bir ülkenin ekonomik olarak krize girmesine ya da para biriminin değerlenmesine neden olabilmektedir.

Faiz Oranları

FED, sahip olduğu para politikasından dolayı bazı durumlarda faiz artırım kararı almaktadır. FED, eğer faiz artırım kararı alırsa tüm dünyada dolara olan ilginin artığını görüyoruz. Ekonomik olarak büyük bir değer kazanan Dolar, birçok kişinin faizler üzerinden gelir elde etmesine neden olmaktadır.

Enflasyon Oranları

Enflasyon oranı döviz kurlarına etki eden en önemli faktörlerden birisidir. Enflasyon oranında meydana gelen her yükseliş ülke içerisinde üretilen her hizmetin fiyatına etki etmektedir. Özellikle birçok alanda yurtdışına bağımlı olan ülkelerde ülkenin kendi para birimi değersizleşecek ve bu nedenden ötürü dolar ve diğer döviz kurları sürekli yükselişe doğru gidecektir.

Siyasi ve Politik Olaylar

Ürün ve hizmetlerin fiyatları normalde ekonomik etmenlere göre değişim göstermektedir. Bir ülke içerisinde meydana gelen siyasi ve politik olaylar döviz kurları üzerinde inanılmaz değişimler meydana getirmektedir. Siyasi olarak bir belirsizliğin hakim olduğu ülkede iktidara olan güvensizlik döviz fiyatlarının yukarı yönlü değişmesine neden olacaktır. Tabi bu faktörler içerisinde en güçlü olanı ilk sırada da belirttiğimiz üzere arz ve talep dengesidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]