Dolar Neden Artıyor? Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

0
Euro Neden Artıyor

Euro – Dolar Neden Artar

Dolar Neden Artıyor?Dolar ve diğer yabancı paraların Türk Lirasına göre uzun süredir değer kazandığı bir döneme girdik. Bu artık dolar ve euronun değer artışıyla değil, türk lirasının değer kaybıyla açıklanabiliyor.

Dolar Neden Artıyor

Peki Türk Lirası neden kaybediyor ?

 

Ekonomi bir arz – talep dengesidir, arz-talep dengesi ekonominin her alanında olduğu gibi döviz kurlarında da belirleyicidir. Türk lirasının değer kazanması için türk lirasına talebin yoğunlaşması , dövize olan talebin ise azalması gerekmektedir.

Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor

Peki Türk Lirasına talep nasıl artar ?

 

Bir ülkenin para birimine olan talep , o ülkeye gelen yabancı yatırım ile artar. Bir yabancı şahsın ülkemiz hisse senetleri borsasına (Borsa İstanbul) yatırım yapması, bir yabancı şirketin ülkemizde fabrika kurması , bir yabancı şirketin ya da şahsın ülkemizden gayrimenkul satın alması , ülkemize yabancı para girişi sağlar , bu para ülkemizde ki döviz arzını otomatik olarak artıracak olup, kurun gerilemesini destekler.

 

Peki Türk Lirası nasıl değer kaybeder ?

 

Az önce bahsettiklerimizin tam tersini düşünelim, bir yabancı şahsın ülkemiz hisse senetleri borsasında ki (Borsa İstanbul) yatırımını sona erdirmesi , bir yabancı şirketin ülkemizde ki fabrikasını ya da gayrimenkulünü satması ve bu parayı ülkesine transfer etmesi ülkemizde ki döviz arzını otomatik olarak azaltacak olup, kurun artmasına neden olur.

TL Neden Değer Kaybediyor

Bunlara ek olarak, bir ülkede ki faizin artması (o ülkenin para birimine verilen faiz) yabancı sermaye girişini olumlu yönde etkilerken, o ülkede ki yatırımları olumsuz yönde etkiler.

Merkez Bankası’nın faiz artışı yapmasıyla kurda gerileme meydana gelmesi ama bu faiz artışının siyasi otorite tarafından pek de istenmemesinin nedeni de budur. (Ancak Merkez Bankası tüm demokrasilerde bağımsız olarak hareket eder/etmelidir ve en önemli görevi ülkede ki fiyat istikrarını sağlamak yani enflasyonla mücadele etmektir ki bu durum Merkez Bankası internet sitesine girdiğinizde de karşınıza çıkan ilk bilgidir.)

 

Bu yazımızda Döviz kurunun nasıl artıp nasıl azalacağı ile ilgili bir başlığa değindik, daha sonra ki yazılarımızda bu başlığa değinmeye devam edeceğimiz gibi döviz kurunda ki artışın ne gibi etkileri olabileceğine de değineceğiz.

 

Banka Avukatlığı Nedir? Banka Avukatlarının Görevleri

Banka Avukatlığı Nedir? Banka Avukatlarının Görevleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]