DOLAR NEDEN ARTAR?

0

Günümüz ekonomisine göre doların artış seyri gösterme sebepleri vatandaşın kafasında soru işaretleri bırakır. Dolar ile Türk lirası arasındaki fark ise gün geçtikçe büyümektedir. Peki neden Türk lirası değer kaybederken dolar artış göstermeye devam etmektedir?

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi bizzat kendi politikamızın enflasyona yol açması ile ilgilidir. Halk diliyle ifade edecek olursak Türk lirasının düşmesi demek doların yükselmesi anlamı taşımaktadır. Türk para politikasına göre enflasyonun faizin üstüne çıkması durumunda ekonomi için atılan adımları karşılıksız bırakıyor. Bu durumda döviz artışına mani olmak pek de mümkün görünmüyor.

New York ve Londra Borsasında Dolar Etkisi Var Mıdır?

Dolar artış sebebinin New York ve Londra borsası ile ilgisi yoktur. Zaten Türkiye’de bu durumu karşılayan bir yabancı yatırımcı kalmamıştır. Yerli yatırımcı ise mevduatın %50 si döviz cinsine döndü. Bakıldığında bu durumun çok da yanlış anlaşılmaması gerektiği görülür. Çünkü döviz tutmak enflasyondan korunmak için makul bir yöntem olarak görülür.6 Ağustos 2020 tarihinde Ünlü Gazeteci Uğur Civelek’in yaptığı habere göre döviz piyasalarında görülen dalgalanmaları şu şekilde açıklamıştır;

“Kayıt içi döviz işlemlerinin toplam içindeki payının hızla küçülmeye başlaması, derinlik konusuna paralel olarak oynaklıkların artması ve öngörülebilirliğin buharlaşması bu sonuçta belirleyici oluyor. Bu büyük belirsizlik, olumlu gelişmelerin kalıcı olamayacağı ve beklentilerin bozulmayı sürdüreceği endişelerine tavan yaptırıyor!

Amerikan Yüzyılı

2.Dünya Savaşı yıllarında Bretton Woods anlaşması maddeleri ile başlayan süreç ile dünyada döviz’in dolara endekslenmiş olması ve doların altın karşısında endekslenmesi gibi kararlar sonucunda Amerikan Yüzyılı başladı.

FED kararlarının dolar üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. İhracata göre İthalatın arasındaki miktarın açılması sonucunda oluşan cari boşluk Türkiye’de döviz kurlarının yükselmesine neden olmaktadır.

FED nedir? FED hakkında ne biliyoruz?

1913 yılında ABD federal reserve yasasıyla başlayan sisteme göre birçok bankanın beraberindeki kolektif çalışması olarak nitelenebilir. FED’e tanınan ayrıcalıklardan biri de Büyük Buhranın yaşandığı dönemde 1930’larda yaşanıştır. Paranın değer kaybetmemesi için FED’e bazı makul ayrıcalıklar tanınmıştır. FED’in herhangi bir devlet kamu denetiminden uzak tutulması ve yetkilerinin genişletilmesi hali bu ayrıcalıklar arasında yer alır.

Doların Karşılıksız Olarak Piyasaya Sürülmesi

ABD Başkanı Nixon Bretton Eoods anlaşmasına göre Milton Friedman ve Friedrich Hayek’in önderliğinde neo-liberal borçlanmayı kabullendi. Bu anlayışa göre dünyanın tüketim serbest ekonomisinin taleplere cevap bulması için dolar basımına geçirdi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]