Dolar Düşüşte

0
dolar-dususte

Geçtiğimiz günler ABD’nin Türkiye’ye vize vermeyi askıya almasının ardından Türkiye aynı şekilde karşılık vermiş dolar Ocak ayından bu güne dek en yüksek değerini gördü. Dolar/TL 3,92 değerini görmüştü. Yaşanan kriz sonrası dolar artmış piyasaları olumsuz etkileyecek yeni bir gelişme olmaması ve doların dünya genelinde değer kaybetmesi ile 3,67 seviyesinin altına geriledi. Akşam saatlerinde Amerika Birleşik Devletlerinden gelen açıklamaların ardından dolar kuru tekrar yükselişe geçmişti.

Dolar/TL kuru bugün oldukça hareketli bir grafik çiziyor. Dünü 3,67 seviyesinde kapatan dolar bugün tekrar yükselişe geçerek 3,70 bandını aştı. Akşam saatlerine doğru tekrar düşüşe geçen dolar 3,65 liradan işlem görüyor. Euro ise 4,33 seviyesinde seyrediyor.

Dalgalanmalar Kriz Çözülene Kadar Sürecek

vize-krizi

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin vize krizinden sorumlu tuttuğu Ankara Büyükelçisi John Bass’ı savundu. Kararların ABD hükümeti ile koordine bir şekilde verildiğini açıklayan bakanlık görev süresi dolan John Bass’ın ülkeye dönmesini bekliyor.

Ekonomistler Amerika gibi önemli bir ülke ile bu denli bir krizin yaşanmasının sadece ticari açıdan değil birçok alanda çeşitli riskler oluşturacağını bildirdi. Ayrıca ekonomistler iki ülke arasında yaşanan vize krizi çözülene kadar piyasalardaki kur değerlerindeki dalgalanmaların devam edeceğini kaydetti.

İdlib Operasyonu Masada

idlib-operasyonu

Piyasalar Türkiye’nin İdlib’e gerçekleştireceği askeri müdahaleyi oldukça yakından seyrediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri Astana görüşmelerinde çatışmasızlık olan bölgelerde 8 Ekim’den itibaren keşif faaliyetlerini başladığını duyurmuştu. TSK’nın Suriye’ye girmesi ile birlikte piyasalarda tekrar bir dalgalanma beklenmekte.

İdlib operasyonunun yanı sıra piyasalar için risk oluşturan bir diğer önemli gelişme ise 19 – 20 Ekim tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Birliği zirvesi olacak. Angela Merkel’in Eylül ayında yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerini askıya alma veya son verme ihtimalleri piyasaların yakından takip ettiği bir diğer gelişme oldu.

Dünya Genelinde Dolar Düşüşte

katalonya-krizi

Euro’nun güçlenmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi sistemindeki değişiklik tasarısı Kongre’den geçmekte zorlanacağı endişeleri doları son 10 haftanın gerisine iterek üzerindeki baskıyı arttırdı.

Katalanların lideri Carles Piugdemont dün yaptığı açıklamalarda bağımsızlık ilanını erteleyeceğini bildirmişti. Bu açıklamanın ardından Avrupa’daki siyasi çalkantı bir süre durgunlaşmış ve Euro bu rahatlamanın ardından son 10 günün zirvesine ulaştı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]