Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

0
Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

Kadın çalışanlara tanınan haklardan biri de doğum izni olmaktadır. Doğum yapan kadın çalışanın yarım gün çalışma hakkı olduğu gibi aynı zamanda doğumun sorunsuz bir şekilde geçmesi için doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni kullanması iş kanunun 74. Maddesi ile kanun halini almış ve yasal bir hak olarak tüm kadın çalışanlara tanınmıştır.

Doğumdan önceki 8 haftalık ve doğumdan sonraki 8 haftalık çalışma izni sadece tek doğum yapan kadın çalışanlar için uygulanmaktadır. Çoğul gebelik durumlarında bu sürelere 2 haftalık ek süre eklenmekte ve izin süreleri uzatılmaktadır. Bu kadar uzun süre izin istemeyen kadın çalışanlar ise sadece doktor onayı ile doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışabilirler. Doğum öncesi çalışılarak geçirilen bu süreç ise doğum sonrası izni olarak kullanılabilmektedir.

Tüm bu yasal süreçler ücretli izin olarak değerlendirilmekte ve kadın çalışanların izin süresince maaşlarında çok küçük kesintiler olmaktadır. Günlük kazancın üçte biri oranında yapılan bu kesintiler dışında eğer ki kadın çalışanlar doğumdan sonra izin almak isterlerse 6 aylık ücretsiz izin hakkı bulunduğu gibi aynı zamanda doğum yapan kadın çalışanın yarım gün çalışma hakkı olduğu da unutulmamalıdır.

Doğum Yapan Kadınların Yarım Gün Çalışması Mümkün mü?

Doğum yapan kadın çalışanın yarım gün çalışma hakkı
Doğum Yapan Kadın Çalışanın Yarım Gün Çalışma Hakkı

Doğum yapan çalışan kadınlar gün içerisinde 1.5 saatlik emzirme iznine de sahiptir. Bu süre de yasal olarak tüm kadın çalışanlara verilmiş bir haktır. Doğum yapan çalışan kadınlar için iş kanununda verilen tüm izin haklarının bitmesinin ardından çocuğunun okula başlayana kadar geçen süredeki zamanda yarım gün çalışma hakkı doğar. Bu yarım gün çalışma hakkı anneye verileceği gibi aynı zamanda baba için de uygulanabilmektedir. Bu şekilde yarım gün çalışma isteği iş verene bir yıl önceden bildirilir ve bu çalışma sistemi sonucu işveren işçisinin iş hakkını bitirmeye yetkili değildir. Yarım gün çalışma ardından tekrar tam günlü çalışmaya dönülebilir.

Doğum yapan kadın çalışanın yarım gün çalışma hakkı sahibi olabilmesi için çiftlerden ikisinin de çalışıyor olması gerekir. Eğer ki çiftlerden biri çalışmıyorsa doğum yapan ve tüm yasal izinlerini kullanan kadınlar yarım gün çalışma hakkına sahip olamazlar. Kadın çalışanların doğum öncesinde ve doğum sonrasındaki tüm izinleri ve bu izinler süresindeki kazançları devlet tarafından güvence altına alınmış olup koşulsuz şartsız her doğum yapan çalışan kadın için uygulanmaktadır.

Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi? Nasıl Olabilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]