Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

0

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Konut Kredisi daha çok seçim dönemlerinde ortaya çıkarak hükümetin seçim vaatleri arasında yer aldığını ve ilk olarak 2017 yılında hayata geçirilen projeler arasında yer aldığını görmekteyiz. Maddi koşulları yerine getiremediklerinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlar üzerine hazırlanan bu proje, devletin belirlemiş olduğu hesaplara kişlerin 3 yıl boyunca para biriktirmesi ile aktif hale getirilmektedir. Bununla beraber Devlet Destekli Konut Kredisi olanaklarından faydalanmak için kişilerin yazılı olarak taleplerini belirtmeleri gerekmektedir. Yapılacak başvuru işleminin ardından yetkililerce kişilere özel olarak açılan banka hesaplarına düzenli olarak 3 yıl para yatırılması gerekmektedir. 3 yıl boyunca hesaba yatırılan paranın üzerine %20 kadar devlet desteği eklenerek kişilere konut kredisi olarak sunulmaktadır.

Yüksek oranda para yatırma işlemleri durumunda devlet desteğinin fazla olacağını düşünen vatandaşlara da bir kötü haber vermek durumundayız. 3 yıl boyunca yatırılan paraya her ne kadar %20 devlet desteği sağlansa da bu tutar maksimumda 15,000 TL’yi geçememektedir. Başvuruda bulunan her bireye Devlet Destekli Konut Kredisi verilmediğini, bu kredinin alımı sırasında da bazı şartların arandığını söyleyebiliriz. Aranan şartlar arsında ilk sıranın kişilerin kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerektiğini, başvuruda bulunacak kişinin üzerinde herhangi bir şekilde başka konutun bulunmaması gerektiği belirtilmekte.Konut kredisi başvurusu ile beraber kişilerin herhangi bir katılım bankası üzerinden mevzuata uygun bir hesap açması gerektiğini ve en az 3 yıl boyunca düzenli para yatırması gerekmektedir.

Devlet Destekli Konut Kredisi olanaklarından faydalanabilmek için kişilerin 3 yıl içerisinde banka hesaplarına toplamda 75,000 TL para yatırmaları gerekmektedir. Birçok kişi için büyük avantaj olarak gösterilen bu proje yine asgari ücretle çalışan kişilere uygun olmadığını da üzülerek belirtmek istiyoruz. Konut alımları sırasında genel olarak her şirket konut ücretinin %25’lik bir kısmını peşin olarak almaktadır. Bankalar ise konut kredisi çekim işlemlerinde de konut değerinin maksimum %75 oranı kadar kredi vermektedir. 3 yıl boyunca para biriktiren kişiler bu sayede konut alımı için peşinattan daha fazla ödeme yaparak çok az bir miktarda da kredi çekerek olanaklarından  daha rahat faydalanabildiklerini görmekteyiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]