Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

0

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

Günümüzde genç kesimin mutlu bir yuva kurabilmesi için tek engelin maddi konular olduğu gören devlet, evlilik hayali kuran gençleri desteklemek amacı ile faizsiz evlilik kredisi gibi birçok olanak geliştirmekte. Başta evlilik olmak üzere toplumsal birçok konu üzerine çalışmalar başlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke içerisindeki genç nüfusun artabilmesi için gençleri evlendirmeye yönelik adımlar atmakta. Bu yazımız içerisinde sunulan olanakların en büyüğü olan Evlilik Kredisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Evlilik planlaması yapan 18 – 24 yaş aralığındaki gençlere bakanlık tarafından 10,000 TL faizsiz kredi desteği verilmektedir. Bu kredi ile evlilik sırasında meydana gelen ihtiyaçların tamamı devlet güvencesi ile karşılanarak zorluk yaşanmaması amaçlanmaktadır.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

Evlilik Kredisi alabilmek için öncelikle gençlerin 18 ile 24 yaş aralığına sahip olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda kredi çekmek isteyen gençlerin sicillerine T.C yasalarına aykırı herhangi bir suç belgesinin bulunmaması gerekmektedir. Sadece bu şartı yerine getirebilen her gencimiz verilecek olan 10,000 TL krediden faydalanabileceklerdir. Kredi ödemeleri oldukça esnek olup 4 yıldan fazla süreyi kapsamaktadır. Kredi 1 yıl geri ödememesiz, 4 yıl normal ödeme seçeneği ile toplamda 5 yıla yayılarak ödenmektedir. Ortalama olarak ödemeler aylık 150 TL gibi düşük bir ücret üzerinden yapılmaktadır. Eğer evlenen genç çiftler evlendikleri ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olmaları durumunda isteklerine göre ödemelere 1 yıl daha eklenme süreci yapılabilmektedir.

Evlilik Kredisi, ülke içerisinde yaşayan tüm genç kesime açıktır. Bu duruma yetim, öksüz ve yetimhanelerde kalan gençlerde dahil olup onlara öncelik verildiğini de hatırlatmak istiyoruz. Bu krediyi alabilmek için öncelikle maddi imkanlarınız evlenmeye yetmeyecek durumda olması gerekmektedir. Evlenecek çiftlerden birisi üniversite okuyor ya da mezun durumda ise kredi çekmek için gerekli olan yaş sınırının 26 olduğu da eklenmektedir. Kredi başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye önderliğinde ülkemizde faaliyet gösteren bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Referansın bir bakanlık olması nedeni ile krediler anlık olarak verilmekte olup ödemeler bakanlığın verilerine göre endekslenmektedir. Ödemelerin çok düşük tutarlar üzerinde olması gençlerin evlenmeye teşvik edilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

 

Önceki Yazımız : Finans Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]