Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

1

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan anneler, devlet tarafından sağlanılan birçok ayrıcalıktan istedikleri gibi faydalanarak daha iyi bir yaşam geçirmeleri için olanaklar sağlanmakta. Özellikle çalışan annelerin henüz yeni bir bebeği olmuş ise anneler bu çocukları üzerinden devletten her Çocuk Parası alırlar. Bu para, bebeğin aylık ihtiyaçlarının giderilmesine, ailenin üzerine yük oluşturulmaması için verilmektedir.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata 2015 yılı içerisinde geçirilen bu proje, annelerin il müdürlüklerine başvurmaları durumunda verilmektedir. Annelerin kendi şehirlerinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapacakları bireysel başvurular sonucunda değerlendirilerek verildiğini söyleyebiliriz. Başvurular sırasında esas alınan bazı koşullarının da bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

Çocuk Parası almak isteyen annelerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bununla beraber çocuğunun öz olması gerektiğini, evlatlık çocuklara destek verilmediğini belirtmek istiyoruz. Bu şartları yerine getiren anneler, bakanlıkların il temsilciliklerine yapacakları başvuru ile destekten sıkıntısızca yararlanabileceklerini söyleyebiliriz. Başvuru yapmadan çocuk parasının alınamayacağını da hatırlatmak istiyoruz. Sadece bir çocuk için ödenmediğini, zamanla doğan her çocuk için bu ücretlerin arttığını söyleyebiliriz. Çocukların eğitim hayatına kadar geçen süre için verilen bu ücretler, başvuru yapılması durumunda 2 ile 4 hafta içerisinde hesaplarına yattıklarını söyleyebiliriz. Anne yabancı baba Türk ise başvuru baba üzerinden de yapılabileceği son zamanlarda belirtilmiştir. Eğer çocuğun anne ve babası hayatını kaybetmiş ise en yakın aile üyesine yatırıldığını söyleyebiliriz.

Çocuk Parası başvurusu yapan kişiler, başvurularının olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için şehirlerinde bulunan PTT şubelerine gidebilirler. Sonuçlar ortalama olarak 15. günden sonra belli olduğunu, ücretlerin sonuçların açıkladığı günden başlayarak en geç 2 hafta içerisinde yatırdıklarını söyleyebiliriz. Verilen ücretlerden de bahsedecek olursak; Aile ve Politikalar Bakanlığı, annenin sahip olduğu ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL destek vermektedir. Yeni bir çocuğunuz daha dünyaya gelirse, doğumundan hemen ilk boş vaktinizde yeni çocuk için başvuruda bulunabileceğini hatırlatmak istiyoruz. Bunun gibi devlet memurlarının da bu gibi çocuk paralarından da yararlanabildiği görülmüştür.

Önceki Yazımız : Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

[Toplam:1    Ortalama:5/5]