Çin Ekonomisi Hakkında 5 Bilgi

0
cin-ekonomisi

Çin Halk Cumhuriyeti 50’li yıllardaki yaşadığı yoksulluğun ardından ekonomisinde düzenlediği 5 yıllık büyüme planları ile günümüzde ABD’nin ardından dünyanın en büyük 2. Ekonomisi oldu. 2016 verilerine göre Çin Ekonomisi 11,2 trilyon dolarlık ekonomik faaliyet ile Amerika’nın hemen arkasından sıralamadaki yerini aldı.

Çin Ekonomisi

Her ne kadar dünyanın en büyük 2. Ekonomisi konumunda bulunsa da gayri safi yurtiçi hasılatına bakıldığında Amerika’nın oldukça gerisinde yer alıyor. Nitekim ABD’nin nüfusu 323,1 milyon iken Çin 1,379 milyar nüfusa sahip. Bu verilere göre Amerika’nın kişi başı ortalama geliri 58 bin dolar iken Çin’in kişi başı ortalama geliri 8 bin dolarda kalmaktadır.

1.Tarım

çin-tarimi

Çin Halk Cumhuriyeti GSYİH’sinin %9’lık dilimini tarımsal üretimler karşılamaktadır. Çin’in tarımda ürettiği en önemli ürünler buğday ve pirinç olarak öne çıkmaktadır. Bu ürünler çok karlı olmasa da ülkede yer alan aşırı nüfusun ihtiyacını karşılamada etkin rol oynuyor. Bunların yanı sıra meyveler, kahve, çay, tütün, çeşitli sebzeler ve mısır üretilmektedir.

Ülkede tarımın yanı sıra hayvancılıkta oldukça gelişmiş durumda! Başta domuz yetiştiriciliği, balıkçılık ve tavukçuluk oldukça yaygın. Ülkenin iç bölgelerinde tarım etkili olsa da uygulanan yöntemler Çin’i rakiplerinin gerisine itiyor. Hükümet yeni ekonomik planda modern tarım sözünde bulundu.

2.Sanayi

cin-sanayisi

Çin ekonomisini geliştirirken attığı ilk adım ağır sanayi oldu. Günümüzde dünya üzerindeki çeliğin yarısı Çin’de üretilmekte. Yeraltı kaynak üretiminde ise Çin 3,68 milyar ton kömür, 1,4 milyar ton demir cevherinin yanı sıra gaz, petrol, altın ve tuz üretmektedir. Çin yakın gelecekte kömüre olan bağımlılığını azaltıp doğalgaz ve yenilenebilir enerji kullanımına geçmeye hazırlanmakta.

3.İmalat

cin-imalati

İmalat denilince kuşkusuz dünya üzerinde akla gelen ilk ülke Çin’dir. Evimizde, işyerinde kısacası hayatın her noktasında kullandığımız ürünlerin büyük bir kısmı Çin’de imal edilmektedir. Çin sahip olduğu insan gücü sayesinde oldukça ucuz imalata sahip olduğu için birçok firma ve şirketin imalat noktası kuşkusuz Çin olarak belirlenmektedir.

4.İlaç Sektörü

ilac-sektorü

2016 yılında yaklaşık %11 büyüme gösteren Çin’de ilaç sektörü de aynı oradan büyüme gösteriyor. Çin dünyanın en büyük 3. İlaç üreticisi olarak bilinmektedir. Ülkeye birçok üründe patent hırsızlığı sebebiyle sert eleştiriler bulunmaktadır. Ülkemizde sürekli olarak kullandığımız “Çin Malı” kalıbı patent hırsızlığından kaynaklanmaktadır.

Ülkede ilaç üretiminde de benzer sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle üretici firmalar ve hükümet çeşitli sorunlar yaşamaktadır.

5.Hizmet Sektörü

alibaba-hizmet-sektoru

Son yıllarda ekonomik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte Çin adeta bir tüketici cennetine dönüştü. Tüketici ürünlerinde gözle görülür derecede bir arz artışı görüntülendi. Özellikle Alibaba vb. e-ticaret alanında hizmet sunan firmalar büyük gelişmeler gösterdi. Özellikle Alibaba 2016 yılında sadece bir günde 17,8 milyarlık satış hacmine ulaşarak rekor kırdı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]