Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir?

0
Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir?

Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir? Hangi Mağazalar Veriyor? Cep Telefonu Kredisini Hangi Bankalar Verir ? Nereden Alınır?

BDDK’nın 2014 yılında kredi kartı ile cep telefonu ve tablet gibi teknolojik ürünlerin satışına getirdiği vade kısıtlaması üzerine, bankalar tarafından verilmeye başlanmış bir kredidir. Bankalar bu krediyi çoğunlukla teknolojik ürün satışı yapan mağazalar üzerinden tüketicilere sunuyorlar. Özellikle cep telefonu sektöründeki hızlı yenilik, fiyatların astronomik düzeylere çıkmasına sebep oluyor. Tüketicilerin nakit veya birkaç aydan ibaret taksitle ödeme yapmaları ekonomik olmayınca, cep telefonu kredisine olan ilgi de arttı.

Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır?

Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır? Avantajları Nelerdir?

Bankaya direkt başvuru yoluyla cep telefonu kredisi alınıyor olsa da, çoğunlukla teknolojik ürün mağazaları üzerinden başvuruda bulunmak daha pratik bulunuyor. Örneğin X teknoloji mağazasına A telefonunu satın almak üzere giden tüketici, o sırada mağaza çalışanına telefonu krediyle almak istediğini söylüyor.

Çalışan, mağaza ekranı üzerinden müşteri bilgilerini girerek, anlaşmalı olunan bankaya tüketicinin kredi talebini iletiyor. Anlık olarak sistem, müşterinin kredi skoruna bakarak talebini sonuçlandırıyor. Yeniden belirtmek gerekirse, bir tür ihtiyaç kredisi olan cep telefonu kredisi doğrudan bankadan da talep edilebilir.

Cep Telefonu Kredisinin Avantajları

Bu krediler küçük montanlı (tutar) olduğu için kredi dosya masrafı çoğunlukla olmaz. Cep telefonu kredisi diğer kredilere göre sürecin çok daha hızlı ve kolay olduğu bir kredi türüdür.

Cep Telefonu Kredisinin Dezavantajları

Ancak dezavantajı yok denilebilecek bir kredi de değildir. Zira küçük tutarlara rağmen faiz oranı diğer kredilere göre yüksektir. Teknoloji mağazalarıyla bankalar arasında yapılan bu anlaşma aslında bankaya da çeşitli avantajlar sağlar. Çünkü krediyi veren banka, aynı zamanda kredinizi ödemeniz için vadesiz hesap da açacaktır. Bazı bankaların daha da ileriye gidip, yeni müşterisine sormadan (müşterinin kredi skoru doğrultusunda) ek hesap ya da kredi kartı tanımlayabildiği de biliniyor. Yani cep telefonu kredisi ile tüketicinin telefon alımının dışında, birçok bankacılık ürününü de satın alması kaçınılmaz olabiliyor.

Cep Telefonu Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Aslında bu krediye teknoloji mağazalarının neredeyse tamamı üzerinden başvuruda bulunulabiliyor. Media Markt, Gold, Vatan Bilgisayar, TeknoSa bunlardan bazılarıdır.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum
[Toplam:0    Ortalama:0/5]