Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

1
Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

Ticari alan içerisinde şirketlerin birbirleri arasında daha kolay bir ödeme yapısı oluşturmak amacı ile geliştirilen çek sistemi, vade sayısı bulunmaması nedeni ile tercih edilmektedir. Senet olarak da algılanan çekler, daha farklı özelliklere sahip olmasından dolayı senet ile kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Verilen hizmet sonucunda çek ile ödeme alıyorsanız verilen çekin kesim tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Belirlenen kesim tarihi oluşturulan çekin tahsil edileceği tarihi göstermektedir. kesim tarihinin gelmesi durumunda kişiler ellerinde bulunan çekler ile bankalara gitmeleri durumunda paralarını oldukça kolay bir şekilde alabilmektedirler. Eğer belirlenen tarih öncesinde bir nakit para ihtiyacı meydana geliyorsa Çek Kırdırma işlemi adı altında komisyonlu olarak çeklerin bozum tarihinden önce bozdurmalarına olanak sağlamakta.

Sahip olunan çekler eğer finansal kuruluşlar tarafından bozdurulabilir olarak hazırlanmış ise zamanından önce komisyon ile bozdurarak paranızı alabilirsiniz. Bankalar, faktöring şirketleri ve diğer finansal kuruluşlar Çek Kırdırma işlemi yapmaları durumunda farklı komisyon oranları talep etmektedir. Kırdırma işlemi yapmadan önce kuruluşları tek tek gezerek komisyon ücretinin karşılaştırmalarını kesinlikle yapmanızı öneririz. Bankalar, her yıl Çek Kırdırma işlemi yapacakları esnada uygulayacakları faiz oranını bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna bildirmek durumundadır. Ara ara faiz oranları üzerinde güncellemeler yapabilme ve düzenleme imkanı sadece BDDK üzerine ait olduğunu söyleyebiliriz. Uygulanan komisyon oranlarından bahsedecek olursak;

Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?
Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

Bankalar, kendilerine ait Çek Kırdırma işlemini eğer aynı şubede yapmaları durumunda 10 ile 20 TL arasında komisyon almaktadır. Bu oran TL cinsinden olan bozdurmalar için geçerli olduğunu döviz bazındaki kırdırma işlemlerinde 30 ile 50 TL arasında komisyon oranları aldıklarını söylemek istiyoruz. Farklı şubelerce oluşturulan çeklerin kırdırma işlemi sırasında TL kırımlar için 50 TL, döviz kırım için 70 TL’ye kadar komisyon alınmaktadır. Bu oran farklı bankalar tarafınan oluşturulmuş çeklerin de kırılma işlemleri sırasında da uygulanmaktadır. Günümüzde BDDK bünyesinde yer alan bankaların büyük bir bölümü Çek Kırdırma işlemini başarılı bir şekilde yapmaktadır. Uygulanan komisyon ücreti 150 TL’ye kadar çıkmakta olup yüksek tutarlar üzerinden tutarın %0.5’i kadar tahsil ücreti de alabildiğini hatırlatmak istiyoruz.

 

Bir Önceki Yazımız : Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

[Toplam:3    Ortalama:1.7/5]