Borsa Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
Borsa Türleri Nelerdir

Borsa Türleri Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Unsur!

Borsa Türleri

Borsa Türleri

1. Altın ve Kıymetli Maden Borsası

Türk parasının kıymetini korunması amacı ile altın fiyatlaarının belirlenmesi için ihracat ve ithalat devlet tarafından serbest bir duruma getirildi. Serbestleşen bu karar sayesinde, altın sektöründe ekonomik açıdan oldukça fazla hareketlilik yaşanmıştır. Ve hâla da günümüzde altının değeri fazlasıyla el üstünde tutulmaktadır. İstanbul Altın Borsası’nın da amacı tüm dünya ülkeleri ile altın fiyatlarını eşitlemek ve daha kolay ihracat, ithalat yapabilme durumuna getirmektir.

2. Menkul Kıymetler Borsası

Bu sektör özel şahsa ait olabileceği gibi kamu sektörü olarakta kullanılmaktadır. Ülkemizde borsaları açmak Maliye Bakanlığı tarafından verilecek özel izin ile açılmaktadır. Piyasada sermaye adına iki türden bahsetmek doğru olur. Birinci türde; ülkemizin içerisinde ihraç edilen fonlar yine ülkemizde bulunan sanayi tarzı kuruluşlara iletimi sağlanmaktadır. İkinci türde ise; daha önce zamanlarda ihraç etmiş olduğumuz menkullerin el değiştirmesidir. Borsada iyi yerlere gelmek isteniyorsa bir hisse senedine sahip olmak gerekmektedir. Yani borsanın da ilgilendiği aslında hisse senetleridir. Borsada işler internet üzerinden alım satım işlemleri ile yapılmaktadır. Menkul kıymetlerde yaşanılan hareketlilik bir firma veya sektör tarafından yaşanırsa o hareketliliğin yaşandığı tarafa doğru yönelme meydana gelir. Bu yönelmeyi sağlamak da borsa kanalları aracılığı ile olmaktadır. Bu hareketliliğin bir tarafta yoğunlaşması da iyi olan menkullerden kaynaklanmaktadır.

Borsa Türleri

3. Vadeli İşlem Borsası

Herhangi bir malın tarihini önceden belirleyip, miktarı açısından anlaşma sağlandıktan sonra kişiler veya kurumlar arasındaki sözleşmelere dayanarak yapılan alım satım işlemleridir. Yapılmış olan bu sözleşmelerin başka kişiler tarafından el değiştirme işlemlerine ise vadeli işlem borsası denmektedir. Bu vadeli işlem borsasının amacı aslında oluşabilecek riski dengeleme ve riski koruma mantığına dayanmaktadır.

4. Opsiyon Borsası

Bu borsanın amacı kişi veya kurumlar ile önceden fiyatı belirlenmiş olan işlemlerin ileriki bir tarihte yine aynı önceden belirlenmiş olan fiyat ile alım satım yapma sözleşmesi olarak bilinmektedir. Bu sözleşmede dövizler ve altınlar bir aracı olarak görülmektedir. Kişinin opsiyon hakkına sahip olması demek; menkullerin sahibine ileriki bir tarih için karar alma önceliğini tanır. Bu opsiyonların yapılma amaçları aslında vadeli işlemlerde ortaya çıkabilecek risklerden kendilerini koruma düşünceleridir.

 

Bitcoin’in Değeri Sürekli Neden Artıyor ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]