Borsa Trader Nasıl Olunur?

0
borsa trader

Borsa ve Trader Nedir?

Borsa Trader Nedir ? Borsa, değerli kâğıt, döviz, pay belgiti ve tahvil çeşitleriyle alışveriş yapılan alandır. Güvenli ve Yasaldır. Sebebi ise devlet tarafından denetim altında olması.

Trader ise analiz ettiği programın içinde kendisine kar elde edebilecek yatırım aracını seçer. Belirlediği sabit bir gelir varsa o gelire gelene dek yatırım aracını taşır. Sınırsız sayıda taşıma yapabilir. Alt/üst limiti yoktur. Traderler, yaptığı her taşıma işleminde kar elde etme amacı içinde olmayabilir yani farklı bir taşıma işlemi daha gerçekleştirebilir. Bu taşımada ise, kâr amaçlı taşıdığı esas araçtan olası bir zarar sonucunda, kar-zarar dengede tutmak istemesi olabilir. Alanında uzmanlaşan traderler birçok çeşit piyasada işlem görebilme konusunda deneyimli olurlar. Kısaca traderler, pusuda beklerler ve en uygun zamanda en uygun yatırım aracı seçip, o araca yatırım yaparlar (geri satmak sureti ile). Uygun olan fiyata ulaştığında satarlar.

borsa

Borsada Trader Nasıl Olunur?

Borsada trader olabilmek için, öncelikle teknik analizler ve temel analizler konusunda tecrübeli olmanız gerek. Bu iki analizi sürekli takip etmelisiniz. Gün içerisindeki dalgalanmaları ne sıklıkla yaşadığı, açılış fiyatından gün sonuna kadar olan aralıkta ne kadar fark oynadığı konusunda analizler yapılmalıdır. Zarar etmeniz durumunda, oluşabilecek zararı engellemek için iki çeşit veya daha fazla ürün taşımalısınız. Teknik analiz ve temel analiz konusunda bilginiz yok ise araştırma yaparak bilgi edinebilirsiniz. Trader olmak için kesinlikle gerekli olan analizlerdir. Trader olmak için gerçekten sabırlı olmanız şarttır.

 Teknik ve Temel Analiz Nedir?

borsa trader

Teknik analiz, herhangi bir yatırım aracının, geçmişte hangi fiyat aralıklarında olduğu, oluşan dalgalanmalarda farkın min./max. ne kadar olduğu ve bu yatırım aracının gelecekte size ne kadar kazanç sağlayabileceği hakkında bilgi verir. Teknik analiz bu amaçlarla kullanılır.  Temel analiz ise beşerî bir takım olayın; ekonomik değişiklikler, sanayi alanında oluşan sorunlar, politikanın etkileri gibi.

Temel analiz, teknik analize göre çok daha karışıktır. Çünkü temel analizde, değişen oranları takip etmek, farkı bulmak çok daha zordur. Ayrıca temel analiz, adından da anlaşıldığı üzere bilgilerin temelini, genelini kapsamaktadır.

 

Bu Konuda İlginizi Çekebilir : Borsa Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

[Toplam:10    Ortalama:2.9/5]