Borsa Nasıl Çalışır?

0
borsa

Borsanın Çalışma Prensibi

Borsa ilk yapı olarak 15. yy zamanına kadar dayanmaktadır ve bu yapısı değişimleri gelişme anlamında ilerleyiş gösterip bu zamana kadar gelmiştir. Ülkenin ve dünyanın ekonomi anlamında bel kemiği olan borsa sistemi insanların kolay şekilde para kazancı sağlamasını sağlamak için kullandığı bir piyasa halini de almıştır. Borsa da bu şekilde kazanç sağlama şekli de hisse senetlerinin satılıp el değiştirmesi ile meydana gelmiştir. Borsa da iyi şekilde kazanç sağlamak için küçük diye es geçmeyip en ufak ayrıntıya kadar uğraşmalı ve incelemeniz gerekmektedir.

borsa

 Borsa fiyatları nasıl belirlenir?

Borsada belirlenen fiyatlar borsanın genel yapısı olan arz ve talep durumuna göre değişim göstermektedir. Tek bir yapı şekilde fiyatlar belirlenmeyip piyasada talep ve arz durumuna göre dalgalanmalar gerçekleşerek fiyatlar etkilenmektedir. Borsanın yükselme ve düşüş nedenleri de araştırılmalı ve ona göre yatırım yapılması gerekmektedir. Çünkü dalgalanmalar paranızın ya da hissenizin düşüşe geçmesini ve kayıp etmenizi sağlayabilir. Fiyatların değişimine sebep olan şirket durumları, ülkeler arasındaki ilişki, polemik, anlaşma, ülke içinde meydana gelen sorunlar, siyasi durumlar gibi sebeplerle hisse ve varlık değişimleri meydana gelmektedir. Hem de bu şekilde alım ve satım gerçekleşme işlemleri tüm dünyada meydana gelen olaylardan etkilenmektedir.

 Borsanın yapısı nasıldır?

Borsanın altında yer alan sermaye piyasası borsanın en önemli alt kümesini oluşturur. Sermaye piyasası da 2 bölüme ayrılır. Birincil ve ikincil piyasa olarak bilinmektedir. Birincil piyasa içinde uzun vadeli kaynakların sanayiye aktarılması, ihraç edilen malların menkul kıymetlere karşılık gelmesidir. İkinci piyasa ise, eski ihraç ile menkul kıymetlere karşılık gelen fonların el değişimi ile meydana gelmektedir. Borsada yer alan hisse senetlerinin de gelecekte nasıl bir seviyeye ulaşacağı belirsiz olduğundan kişilerin ya da kurumların hisselerin gelecekteki durumu hakkında tahminlerde bulunup satın alma ya da satış işlemleri olarak yer aldığı bilinmektedir.

Borsanın yapısı belirsizlikleri içermez ve bunu fark ettiği zaman düşüşe geçer kendisinin zarara uğramasını istemez. Bu nedenle de ülke içinde ve dışında meydana gelen olaylardan direkt olarak etkilenir ve şirketlerin durumuna göre değişimi olmaktadır.

Önceki Konumuz : Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]