Borsa Haftaya Nasıl Olur

0
borsa

Borsadaki dalgalanmalar bu hafta iyi yönde. ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi ve orta doğuda yaşanan olumsuzlukların borsaya olan olumsuz etkisi hafiflemeye başladı. Yüklen kura rağmen bu hafta borsa çok olumlu bir seyir yakaladı. Gelecek hafta borsanın tarihi rekor kırması bekleniyor. Yaşanan olumlu olaylar bu veriyi doğrulayacak cinsten.

 Vize Krizinin Borsaya Etkisi

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi geçen haftalarda borsada önemli ölçüde düşüşlere sebep olmuştu. Türkiye’nin dış ticaret hacminin önemli bir bölümünü oluşturan ABD ile yaşanan politik olayların borsaya etkisi kaçınılamaz bir durumdur. Bu hafta krizin çözümü için ABD’den gelen heyet ile Türk yetkililer arasında olumlu görüşmeler gerçekleştirildi. Bu olumlu hava borsanın 102-103 olan seviyelerden 107-108 binlere yükselmesine destek sağladı. Önümüzdeki hafta olacak görüşmelerde olumlu mesafe alacağı düşünülüyor hatta karşılıklı olarak kaldırılan vizelerin tekrar eski haline gelme ihtimali borsayı yeni rekor seviyesine doğru itiyor. Bu hafta yatırımcıların haftası olacak gibi.

borsa

 Ortadoğu’daki Gelişmelerin Borsaya Etkisi

Irak yönetimi ile IKBY arasındaki yaşanan referandum krizi olası savaş ihtimali geçen haftalarda borsayı etkileyen en önemli faktörlerden biriydi çünkü Türkiye ile IKBY arasında olan petrol anlaşmasını tehlikeye sokan bu durum ekonomik olarak çevre ülkeleri bir hayli etkilemişti. Irak’ın petrol rezervinin %40’nın olduğu Kerkük bu hafta IKBY yönetiminin elinden Irak yönetimine geçti buda krizde desteklediğimiz Irağın yaşanan petrol krizinden başarılı bir şekilde çıkması anlamına geliyor.

Bütün bu yaşanan olaylar küresel çapta bir ekonomik dalgalanmaya sebep oldu ancak bu dalgalanmaların sonunda krizde Türkiye’nin desteklediği Irak krizinden karlı çıktığı için İstanbul borsalarında önemli ölçüde yükselişler görüldü. Bu yükselişlerin önümüzdeki haftaların daha da ivmelenmesi bekleniyor çünkü siyasi askeri sorunlar yüzünden yatırımcı kaybeden Türkiye’nin dış siyasette desteklediği aktörler önemli ölçüde başarılı olmaya başladı bu başarı yatırımcıları İstanbul borsasına yönlendirdi. Bunun altında yatan sebep ise bilinmezlik ortamını bozan, kararlı ekonomik, askeri, politik kararlar alan ve başarı ile uygulayan Türkiye’dir. Bütün bu önemli gelişmelerden dolayı borsanın yükselişi önümüzdeki hafta kaçınılamaz bir gerçek halini aldı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]