Borçsuz Yaşamak Mümkün mü?

0
Borçsuz Yaşamak Mümkün mü?

Borçsuz Yaşamak Mümkün mü?Maaşınızı almadan maaşınız bitmiş mi oluyor? Günümüz dünyasında borcu olmayan hatta borcu rahat bir sürdürülebirlik içinde olan insan sayısı gittikçe azalıyor. Borçlar kontrol edilmiyor ay sonları ise iple çekiliyor. Peki bütün bunlardan kurtulmak ve borçsuz yaşamak mümkün mü? Eğer kararlıysanız mümkün.

Borçsuz yaşamak için iyi bir bütçe takibine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunun için son zamanlarda bir çok fonksiyon ile birlikle gelişen bütce takibi programlarını araştırmanız ve size uygun özelliklerde olanı kullanmanız en faydalısı olacaktır.

Borçsuz Yaşamak için Neler yapılmalı? 

Gelir-gider dengenizi ayın başından belirleyin. Ay içinde yapmak zorunda olduğunuz ve kişisel yaşamınızı sürdürmek için yapacağınız harcamaları hesaplayın. Giderinizin fazla olduğu aylarda nerelerden kısacağınızı hesaplamanız size daha rahat bir ay sonu yaşatır. Hesap yapmaktan korkmayın. Başladığınız takdirde zamanla hesabınızı yapmak hem çok daha kolay olacak hem de yeni bir alışveriş sırasında daha iyi düşünmenizi sağlayacaktır.

Nakit Önemlidir!

Borçsuz Yaşamak Mümkün mü?

Nakit kullanmaya fazlaca özen gösterin. Günümüzde kullandığımız kartlar yaptığımız harcamaların ödemesini sandığımızdan daha kolay gösteriyor ve bizi yüksek limitleri ile sık sık bütcemizin dışına çıkarıyor. Bu nedenle de borcsuz yaşamak mümkündeğil şeklinde düşünüyoruz.Faiz ödemek size çoğu zaman kolaylık sağlamaz. Almak istediğiniz ürünleri nakit almaya nakitiniz yoksa biriktirmeye çabalayın. Bunları yapmanız ay sonunda kredi kartı ekstrenizi aldığınızda sizi hiç tahmin etmediğiniz harcamalarla başbaşa bırakmaktan kurtarabilir. Kendinize güveniyor ve harcamalarınızı not ediyorsanız kart kullanımını kontrollü bir şekilde yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin, Uzun Soluklu Düşünün.

İhtiyaçlarınızı belirleyin küçük harcamalardan kaçarak büyük masraflara yol açmamaya özen gösterin. Ayın başında yapacağınız hatta bazen senenin başında yapacağınız bir ihtiyaç listesi size önemli bir yol olacaktır. İhtiyaç listenizin dışında ürünleri alırken o ay bütcenizin ne durumda olduğuna mutlaka bakın. Bu noktada hesap defterinizi her zaman ulaşılabilir bir seviyede tutmanızda fayda var. Gerekiyorsa alın gerekmiyorsa düşünün.

Ek Kazançlar Elde Etmeye Çalışın.

Çevrenize bakarak sizi gündelik hayatınızdan geri koymayacak şekilde sağlayabileceğiniz ek gelirler varsa mutlaka değerlendirin. Borçlarınızın biriktiği noktalarda bu hususa kesinlikle dikkat edin. Hesapta olmayan gelirler sizi oldukça rahatlatabilir.

Ulaşım Tercihleri.

Ulaşım tercihlerinizi hesaplı ve planlı yapmaktan kaçınmayın. Harcadığınız paranın daha altına daha konforlu yolculukları hesap kitapla yapabileceğinizi unutmayın.

 

Avrupa Birliğinin Yapısal Euro Krizi

Avrupa Birliğinin Yapısal Euro Krizi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]