Bono Nedir? Bononun Avantajları Tahsilatı

0
Bono Nedir?

Kaybettirmeyen değeri evraklar olarak bilinmektedir. Bonoları hisse senetlerinden ayıran en önemli yönü piyasadan etkilenmemesi olmaktadır. Bonolar herhangi bir şirkette belirli bir süreliğine para yatırma ve parayı belirli bir süre sonra faiz  ile alma şeklinde olmaktadır.Bu bağlamda bono çeşitleri oldukça farklılık göstermektedir.Devlet bonusu,altın bonusu,hazine bonusu ve gümüş bonusu gibi farklı çeşitleri vardır.

Bononun Avantajları

Bono 60 günden az ve 360 günden fazla olmamaktadır. Ayrıca bono şirketlerin kredi için kullanmış oldukları değerli evraklar olmaktadır. Belirli bir süre kullanılan kredinin belirlenen süre sonrasında faiz miktarı ile ödeneceğini bildiren kıymetli evraklar olmaktadır

Bono da risk oldukça az olmaktadır. Doğru ve güvenilir bono sonrasında belirlenen vade günü sonunda faiz geliri ile anapara istenilmesi durumunda çekilebilektedir.

Bono Tahsilâtı

Bono Nedir?

Bono tahsilâtı iki şekilde olabilmektedir. Yatırımcı vade süresi bitiminde bono vermiş olduğu şirkete giderek bonosunu faizi ile birlikte alabilmektedir. İsterse sadece faizi alabilir ve anaparayı tekrardan vadelendirilebilir. İkincisi ise vade gününü beklemeden herhangi bir bankaya giderek bonoyu ıskonto karşılında bozdurarak kullanabilir. Iskonto karşılılığında bozdurulan bonolar bankaya geçecektir. Bankaya tük haklar devredildikten sonra bono üzerinde yatırımcının bir hakkı kalmayacaktır.

Bono Türleri

  • Hazine Bonoları

Devletin kısa vadeli olarak iç borçlanmaya gitti durumdalarda kullanılan değerli evraklardır. Hazine bonoları devlet tarafından sigorta altına alınmıştır. Belirlenen vade günü sonucunda ister faizi alınabilir istenirse de paranın tamamı alınabilir.

  • Altın-Gümüş Bonosu

Bankaların ve kuruluşların halka kıymetli madenlerden hisse vermesi ve vade sonunda belirli faiz ödemesi şeklinde olmaktadır. Altı-gümüş bonosu 60 günden az ve 360 günden fazla olamaz. İstenilmesi durumunda vade günü beklenmeyebilir. Belirli bir ıskonto karşılında bono kardırabilir.

  • Banka Bonosu

Bankaları bir kısmını halka arz etmek üzere uygulanan bono türüdür. Halka arz edilecek bononun vade günü 60-360 gün arasında olurken, tahsilâtı yapılacak olan bononun vade günü ise 15-360 gün arası olmaktadır. İstenildiği zaman ıskonto karşılığında banka bonosu kırdırılabilmektedir.

  • Finans Bonosu

Firmaların ve şirketlerin kısa süre içerisinde nakit ihtiyaçlarını giderebilmek için kullanmış olduğu bono türüdür.60-360 gün arası vadesi vardır.

 

Repo Nedir? Yatırım Araçları

https://www.finansuzmanim.com/repo-nedir/

[Toplam:1    Ortalama:2/5]