Boğa Piyasası Nedir ve Boğa Piyasası Özellikleri Nelerdir?

0
Boğa Piyasası Nedir?

Finans ve borsa işleriyle uğraşan kişilerin günlük hayatlarında sık sık karşılarına çıkan terimler vardır. Bu terimlerden bazıları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak bazılarını da ne kadar çok duysanız da bilemeyebilirsiniz. İşte özellikle borsada kullanılan Boğa Piyasası terimi hakkında sokakta bir röportaj yapsak sanırım 10 kişiden 1 veya 2 kişi bilebilir.

Şimdi sizlere Boğa Piyasası Nedir sorusunun cevabını verirken ayrıntılı bir de inceleme yapacağız.

Boğa Piyasası Nedir?

Piyasanın yönü hakkında bilgi veren ve trende göre isimlendirilen Boğa Piyasası, yükseliş trendini temsil eder. Farklı bir deyişle fiyatların gelecekte iyimser bir şekilde seyredeceğini ve yatırım fırsatlarının çıkacağını belirtir.

Peki neden yükselen piyasaya boğa adı verilmiştir? Aslında net bir bilgi yok bu konuda. Ancak bir boğaların boynuzlarının aşağıdan yukarıya bir kıvrımla olması ve süsme hareketini de aşağıdan yukarıya doğru yapması nedeniyle bu ismin verildiği anlatılmaktadır.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasaları Karşımıza Nerede Çıkar?

Genel olarak borsa da yükseliş trendini temsil eden Boğa Piyasası, hisse senedi piyasaları ve emtia piyasalarında daha sık kullanılır. Bu isim genel olarak piyasanın çok önemli bir derecede yükselişe geçmesi ile kullanılır. Yani piyasada en alt seviyede iken yüzde 20’lik bir yükseliş bu şekilde adlandırılır.

Boğa Piyasası

Yukarıdaki grafikte Emtia Piyasasında altına ait bir boğa – yükseliş trendi görebiliriz. Yükselişi tamamladıktan sonra o kadar hızlı bir düşüş gerçekleşmiştir ki tam olarak literatürdeki tanıma uymaktadır.

Boğa Piyasasının Belirtileri

Piyasalarda bir yükseliş söz konusu ise bu yükselişte boğa piyasası olma yolunda ilerliyorsa bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler;

  • Alımlar çoğalır.
  • Satıcılar azalır.
  • Nakitler, yatırıma yönlendirilir.

Boğa Piyasasının Aşamaları Nelerdir?

Boğa piyasası 3 farklı aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamalar ve özellikleri şu şekildedir;

Toplama: Zararı bulunan yatırımcılar ellerindeki yatırım araçlarını daha fazla zarar etmemek adına ucuz fiyatlardan satarlar. Bu ucuz ürünlerde büyük yatırımcılar tarafından toplanır. Bu aşamada net bir yükseliş trendi yoktur.

Alım Dalgası: Toplama aşamasının ardından piyasada bir iyileşme söz konusu olur. Bu durum fark edildikten sonra küçük yatırımcılar da yatırımlarını yönlendirmeye başlar ve bir alım furyası ortaya çıkar.

Doygunluk: Piyasa artık doygunluğa ulaşmıştır. Alıcılar artık doyum noktalarına ulaşmıştır. Bu da yükselişin tepe noktasına ulaştığını gösterir. Buradan sonra sert düşüş gözlenebilir.

Boğa Piyasası Örnekleri

Hisse senedi piyasaların görülen Boğa Piyasası örneği 1990 ile 2000 yılları arasında gerçekleştirmiştir. S&P 500 tarafından en yüksek gelir bu dönemde elde edilmiştir. Öyle ki bu dönemde hisse senedi fiyatları yüzde 417 kadar yükselmiştir. Diğer taraftan ise 1932 yılından günümüze kadar bir ortalama aldığımız bu piyasalar yüzde 165 ortalama getiri sağlamıştır.

 

2008 Ekonomik Krizi Oluşum Süreci Ve Sonuçları

2008 Ekonomik Krizi Oluşum Süreci Ve Sonuçları

 

Bono Nedir? Bononun Avantajları Tahsilatı

Bono Nedir? Bononun Avantajları Tahsilatı

 

Repo Nedir? Yatırım Araçları

Repo Nedir? Yatırım Araçları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]