Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

0
Beş Yıl Ödenmeyen Kredi kartı borcuna ne olur

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi ve Kart Borçları Ne Olur?

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi kartı borcu
Beş Yıl Ödenmeyen Kredi kartı borcuna ne olur

Nakit paraya ihtiyaç olunduğunda ilk başvurulan adreslerden biri bankalar olmaktadır. Yüklü miktardaki para ihtiyaçlarında kredi kartı veya kredi tercih edilen bir yoldur. Ancak bazı olumsuzluklarda dolayı bu borçların ödenememesi durumları da söz konusu olabilmekte… Belli süreler banka borçları ödenmeyebilir. Bunun için bankalar kişilere hak tanıyor. Ancak bu süreler uzandığında çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Peki, beş yıl ödenmeyen kredi ve kart borçları ne olur? Hiç düşündünüz mü?

Gerek kredi kartlarında gerekse de kredi ödemelerinde 90 günlük süreyi aşan tüm ödenmeyen borçlarda yasal süreçler devreye girer. Banka öncelikle borç yapılandırmasına gider. Eğer bu yapılandırmada da borçlar ödenmezse haciz ve icra süreçleri başlar. İcra Dairesi ödeme emrini tarafınıza tebliğ eder ve sonrasında mal beyanı, haciz, haczedilen malların satılması ve borçların kapatılması gibi süreçler işler. Peki, bütün bu işlemler yapıldı ancak hala borcunuz bitmedi. Yani beş yıl ödenmeyen kredi ve kart borçları ne olur?

Borçların beş yıl boyunca ödenmemesi çok uzun bir süredir. Bu süreç boyunca yukarıda da değindiğimiz gibi tüm icralık durumları yaşanır ve var olan tüm varlıkları kişilerin ellerinden alınır. Buna rağmen hala banka borcu karşılanmıyorsa kişilerin maaşlarının belli bir bölümlerine el koyulur. Banka bu şekilde alacağını tahsil etmeye çalışır. Eğer yapılan banka borcuna kefil olan biri varsa, banka kefilden borcu tahsil etmeye çalışır. Kefile ulaşılmıyorsa veya kefilin herhangi bir mal varlığı yoksa o zaman yine borcun sahibi üzerinden borç tahsil edilmeye çalışılacaktır.

Kredi Borçları Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Beş Yıl Ödenmeyen Kredi
Beş Yıl Ödenmeyen Kredi Borçlarına Ne Olur

Bu süre zarfında hiçbir şekilde bankalardan kredi veya kredi kartı kullanamayacağınız gibi üzerinize hiçbir mal kaydı da yapamazsınız. Bu süre zarfında yapılan tüm mal varlıklarına bankalar el koyabilir ve yeniden haciz işlemlerini gerçekleştirebilir. Beş yıl ödenmeyen kredi ve kart borçları ne olur? Sorusunda son cevabımıza gelirken hatırlatmak isteriz ki artık kredi kartı veya kredi borçları için hapis cezaları kaldırılmış ve kimse bu durumdan dolayı mahkumiyet yaşamamaktadır.

Gerekli olan tüm işlemlerin ardından sabit bir geliri olmayan ve hiçbir şekilde üzerinde kayıtlı mal olmayan kişiler için bankalar aciz raporu çıkartmaktadır. Bu kişilerin banka borçları tahsil edilme süreleri dondurulmakta ve kişilerin herhangi bir maaşlı çalışmasında veya üzerlerine mal kalmasında banka bu borcu tahsil eder. Bankaların borçlarının zaman aşımına uğraması için gerekli olan süre ise 20 yıldır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]