Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Alabilecek Mi?

0
Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Alabilecek Mi?

Bedelli askerliğin çıkacağının kesinleşmesinin hemen ardından bu konuyla ilgili merak edilen sorular birer birer sorulmaya ve gündemde yer almaya başladı. Bu sorulardan bir tanesi de kıdem tazminatı ile ilgilidir. Bedelli askerliğe gidenler kıdem alabilecek mi sorusu gündemdeki yerini aldı ve insanlar bu soruya cevap aramaya başladı.

Kıdem Tazminatı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Kıdem tazminatı, çalışanın işten askerlik nedeniyle ayrılması durumunda verilen tazminattır. Fakat bu tazminatın alınabilmesi için bir takım şartlar vardır. Bu şartlar sağlanırsa bu tazminatların ödenmesi zorunludur. Eğer işverenler ödemiyor ise çalışanların haklarını gasp ediyor demektir ki bu durumda çalışanlar yasal yollardan bu tazminatı rahatlıkla alabilirler.

Kıdem tazminatı için gerekli olan şartların başında, çalışanların askerlik için işten ayrıldıktan sonra farklı bir işe girmemesi gelir. Böyle bir durum yaşanırsa kıdem tazminatı hakkı kaybedilir.

Bedelli Yapacak Olanlara Kıdem Tazminatı Ödenir Mi?

Kıdem Tazminatı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Bedelli askerliğe gidenler kıdem alabilecek mi sorusunun cevabı aslında yukarıdaki açıklamalarda yapıldı. Askerlik için işten ayrılanların bu tazminatı almaya hakları vardır. Fakat bedelli askerlikte böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü bedelli askerlikte fiilen askere gidilmesi gibi bir durum yoktur.

Kulislerden sızan haberlere göre bedelli yapacak olan kişilerin 25 ya da 28 günlüğüne askere alınacağına dair bilgiler yer almaktadır. Böyle bir durum söz konusu olursa bedelli askerlik yapacaklar da kıdem tazminatı alabilirler. Askerlik için işten ayrılmak durumunda kalan çalışanlar, işyerlerine başvurarak bu tazminatı alabilirler.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Bedelli askerliğe gidenler kıdem alabilecek mi sorusunun ardından merak edilen konulardan bir diğeri de bu tazminatın ne kadar olduğudur. Kıdem tazminatı hesabı oldukça basittir. Çalışanların işyerlerinde çalıştıkları her yıl için bir brüt maaş verilir.

Brüt maaşı 4 bin TL olan bir çalışan 5 yıldır kesintisiz olarak bir işyerinde çalıştıktan sonra bedelli askerlik sebebiyle işten ayrılırsa 5×4 bin TL hesabından toplamda 20 bin TL kıdem tazminatı alacaktır. Çalışılan süreye ve alınan brüt maaşa bağlı olarak bu miktar artacaktır.

15.000TL Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

15.000TL Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

 

Güncel Bedelli Askerlik Kredisi ve Faiz Oranı

Güncel Bedelli Askerlik Kredisi ve Faiz Oranı

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]