Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

0
Baz Ve Karşıt Döviz Nedir?

Döviz işlemlerinde yatırımcılar birtakım işlemleri çok daha kısa yoldan tanımlamak amacıyla bazı terimler kullanırlar. Baz döviz ve karşıt döviz terimleri de borsa işlemlerinde aktif olarak kullanılan terimlerdir. Eğer borsa alanı ile yeni uğraşmaya başlayacak birisi iseniz baz ve karşıt döviz terimlerini tam anlamıyla öğrendiğinizden emin olmanız gerekiyor. Özellikle piyasalarda pariteleri yorumlayabilmek için bu konuda yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

Baz Ve Karşıt Döviz terimlerini tam anlamıyla öğrenemezseniz dövizleri analiz etmekte zorlanabilir veya eksik yorumlamalar yapabilirsiniz.

Baz Döviz Nedir?

Baz Döviz Nedir?
Baz Döviz Nedir?

Bir pariteyi yorumlayabilmek amacıyla öncelikle baz döviz bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Paritenin yazılımında önce yazılan döviz birimi baz, yani ana birim olarak kabul edilir ve parite yorumlamalarında bu bilgiye ihtiyaç duyulur. Döviz işlemleri yaparak alım-satım yapan kişilerin ilk baktığı nokta ve dikkat ettikleri şey baz birimdir. Baz döviz aynı zamanda parite ile belirli bir oranda hareket ettiği için birbirini etkileyen iki farklı terimdir. Bu da baz döviz yükseldiğinde paritenin de yükselişe geçtiği ve baz döviz düşüşe geçtiğinde paritenin de düşüşe geçtiği anlamına gelir. İki terim birbiriyle tamamen bağlantılı olduğu için paritelerin yorumlanması aşamasında iki terime de ihtiyaç duyulur. Örnek verecek olursak USD/EUR paritesinde dolar birimi baz dövizdir ve parite ile aynı doğrultuda hareket ederler. Dolar yükselişe geçtiği zaman USD/EUR paritesi de aynı şekilde yükselişe geçecektir.

Karşıt Döviz Nedir

Karşıt Döviz Nedir?
Karşıt Döviz Nedir?

Paritelerde ikinci sırada yazılan döviz birimleri her zaman karşıt döviz anlamına gelmektedir. Mesela USD/EUR paritesinde EUR birimi karşıt döviz olarak adlandırılır. Piyasalarda kâr veya zarar hesaplamaları yapılırken de karşıt döviz aktif olarak kullanılır. Bunun nedeni de paritelerin değerinin karşıt döviz üzerinden hesaplanmasıdır. Baz dövizin aksine karşıt dövizde parite ile ters bir bağlantı vardır. Paritenin yükselmesi için karşıt dövizin düşmesi, paritenin düşmesi için de karşıt dövizin yükselmesi gerekmektedir.

Döviz işlemlerinin gün geçtikçe hem ülkemizde hem de global olarak yükselmesi ile birlikte baz döviz ve karşıt döviz terimlerinin bilinmesine olan ihtiyaç da artmaktadır. Özellikle döviz işlemlerinin içine yeni girecek olan kişilerin daha rahat yorumlamalar yapabilmesi için bu tarz terimleri bilmesi gerekmekte.

 

Döviz Kurlarını Etkileyen 6 Faktör

Döviz Kurlarını Etkileyen 6 Faktör

 

Bankalar Dolar Bozar Mı?

Bankalar Dolar Bozar Mı?

Dolar Neden Artıyor? Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Dolar Neden Artıyor? Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Açığa Satış Nedir? Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Açığa Satış Nedir? Borsada Açığa Satış Ne Demek?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]