Baz Etkisi – Base Effect Nedir ?

0
Baz Etkisi (Base Effect) Nedir ?

Baz Etkisi (Base Effect) Nedir ?

İki farklı dönemin, birbirine karşı değişimleri hesaplanır. Bu hesaplamada, yaşanan değişime karşın, bir dönem referans noktası olarak alınır. Referans alınan dönemde, normalden çok farklı şekilde düşük veya yüksek bir gerçekleşme olduğunda, bu değişimin hesaplandığı döneme olan etkisi Baz Etkisi olarak adlandırılmaktadır.

Baz Etkisi Yanlış Yorumlanmamalıdır

Büyüme veya küçülme hesaplanacak ise, baz etkisindeki tanım çok iyi anlaşılmalıdır, aksi takdirde yanlış tespit ve yorumlara mahal verecektir.Çünkü referans alınan bir dönem için küçülme ortaya çıkarken, bir başka dönem referans alındığında büyüme de görülebilir. Bu durumda büyüme ve küçülme hesaplamalarında iki dönemin kıyası yapılmalıdır.

Baz Etkisi

Örnek Verecek Olursak;

Baz etkisinin daha iyi kavranabilmesi için bir örnek verelim. Ocak ayında 10.000 ürün üretebilen bir şirket, Şubat ayında 5.000 ürün üretebilmişse, ocak ayına göre %50 oranında bir küçülme söz konusudur. Mart ayında yeniden 10.000 ürün ürettiğinde, şubat ayına göre 0 büyümüş olarak görülebilirken, Ocak ayındaki performansını daha yeni yakalayabilmiştir. İşte aradaki bu farka bazetkisi adı verilmektedir.

Bitcoin’in Değeri Sürekli Neden Artıyor ?

[Toplam:5    Ortalama:4/5]