Başabaş Noktası Nedir? Analiz Nasıl Yapılır?

0
Başabaş Noktası Nedir? Analizi Nasıl Yapılır?

Başabaş noktası, maliyet ile gelirin eşit olması durumuna denir.

Başabaş noktasında ne kar vardır ne de zarar vardır. Başabaş noktasının üzerine çıkıldığı zaman kar altına inildiği zaman zarar edilmiş olacaktır. Bir işletmenin veya başka bir giderin kendini amorti etmesi ne kadar satış yapılması gerekir gibi benzeri sorulara cevap verir.

Başabaş noktası bir işletmenin ne kadar üretimden sonra kara geçeceği, giderlerin artması durumunda zarar etmemek için, belirlenen kara ulaşmak için ne kadar daha üretim veya satış yapılması gerektiğini analiz ve sonuçlara dayanarak belirlenmesi işletmenin veya bir faaliyetin faydasına olacaktır.

Başabaş Noktası Analizi Nasıl Yapılır?

Başabaş analizi, Sabit maliyetlerin birim fiyatı ile birim maliyetinin arasındaki farka bölünmesiyle hesaplanır.

Sabit Giderler / (birim fiyat – birim maliyet)

Buradaki sabit giderler bir değişmeyen sürekli olan giderlerdir örneğin kira, aidat, sigorta, sabit vergiler gibi giderlerdir. Birim fiyat, ürünü elde ettikten sonra satışını yapacağımız fiyattır. Birim maliyet ise ürünü elde etmeden önce yaptığımız işçilik, malzeme gibi giderlerdir.

Örneğin yedek parça üretimini yapacağımız bir işletmemiz olsun.

Aylık sabit giderlerimiz  : 1400 TL

Parça Maliyeti                   : 40 TL

Satış Fiyatımız                   : 60 TL

Sabit Giderler / (Birim Fiyat – Birim Maliyet) formülünden 1400/(60-40) =70 sonucunu elde ediyoruz. Bu sonuca dayanarak aylık 70 ürün satarsanız ne kar ne de zarar edersiniz.70 Üründen fazla satarsanız Kar 70 üründen az satarsanız zarar etmiş olursunuz.

Oranı sabit tutabilmek için maliyetiniz arttıkça ya ürünün fiyatını arttırmanız gerekecek ya da satış miktarını arttırmanız gerekecektir.

Örneğin 40 TL olan Parça Maliyetine hammaddeden dolayı zam geldiğini ve bu 40 TL’nin 50 TL ‘ye çıktığını hesaplarsak

1400 / (60-50) = 140 sonucunu elde ederiz. Yani maliyete gelen 10 TL’lik zam ile artık bu üründen en az 140 Tane satmalısınız ki zarar etmeyesiniz.140 satışın üzerine çıkarsanız kar elde edersiniz.

Başabaş Analizi Nasıl Yapılır?
Başabaş Noktası Analizi

Yukarıdaki resmi inceleyerek başabaş noktası grafik analizini görebilirsiniz. Bu grafiğe göre de kendi analizinizi çıkartabilirsiniz.

Amortisman Nedir? Amortisman Nasıl Hesaplanır? Oranları Nedir?

En Anlaşılır Hali İle Forex Nedir?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]