Bankada Unutulan Para Ya da Kalan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankacılık işlemlerinin başlamasından bu yana kadar birçok insan parasını bankalarda muhafaza etmektedir. Ancak zaman içerisinden bankada unutulan paraların miktarı da son derce fazladır. Haberlere bile konu olan bu durum için bizler de bankada unutulan para sorgulama nasıl yapılır? Bankada unuttuğum para var mı? Gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Süreç içinde birçok insanın yolu bankacılık faaliyetleri ile kesişmektedir. Küçük veya büyük miktardaki finansal işlemler sonrasında bir miktar paranızın bankada kalacağı ve sizlerinde bu parayı bankalarda unutmuş olacağı düşüncesi şu anda bile birçok insanı bankada unuttuğum olduğum para var mı? Düşüncesine itmektedir. Bankada unutan paraların akıbeti ve zaman içerisinde unutmuş olabileceğiniz paranın nasıl sorgulanacağını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yıllar içerisinde az miktar diye bankada unutulan milyonlarca para vardır. Bununla birlikte özellikle miras yolu ile size düşen paranın banka hesaplarında unutulmuş olabileceğidir. Miras bırakanın yaşamını yitirmesinde sonra araştırılmayan bu paralar yıllarca banka hesaplarında varislerini beklemektedir.

Bankada Unutulan Paralar Ne Zaman Süre Sonra Zaman Aşımına Uğrar?

Bankada Unutulan Paranın Zaman Aşımı

Eğer bankada unuttuğunuz bir paranızın olduğunu hatırladıysanız, elinizi çabuk tutmakta fayda var. Çünkü bankada unutulan paralar için zaman aşımı devreye girmektedir. İster sizin paranız olsun isterse de size birisinde miras kalan para olsun 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmayan bu paralar artık sizin olmayacaktır.

 

Bankalarda unutulan paralar konusunda Türkiye Bankalar Birliği, 10 yılı aşkın süre zarfında herhangi bir işlem görmeyen banka hesaplarına ve bankadaki bakiyeye kapatma kararı aldırmıştır. Bu nedenle bankalarda parası olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi sahibi olmayanların yazımızı okumaya devam ederek bankada unutulan para sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirler.

 

Bankada Unutulan Paraların Akıbeti

 

Bankalarda unutulan paraların akıbeti de değişmektedir. Bir müddet boyunca sahibini bekleyen bu paralar, belirli bir süre sonra TMSF’ye aktarılmaktadır. Yani bankada unuttuğunuz paraları almadığınız takdirde bu unutulan paralar ne size ne de bankaya yar olmayacaktır. Bu paralar direkt olarak devletin kasasında yer alacaktır. Devlet bu paralara TMSF aracılığı ile el koyduktan sonra artık bu para üzerinden bir hal iddia edemezsiniz.

 

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

 

Bankada unutulan para nasıl sorgulanır? Diyenler için can alıcı noktaya gelmiş bulunmaktayız. Bankalarda unutulan paralar, kısa ad TBB olan Türkiye Bankalar Birliği kayıtlarına işlenmektedir. TBB her dönem için bankada unutulan paralar için bir liste yayımlar. Bankalardan unutulan para için TBB resmi internet sitesi üzerinden bankada unutmuş olduğunuz paranın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 

Bunun haricinde listelerin haricinde yakın zaman öncesinde www.zamansimi.org üzerinden paranızın olup olmadığını görebiliyordunuz. Ancak değişen yönetmelik sonucunda;

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr)

Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr)

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr) üzerinden yayınlanan ilanlar ile bankada parasını unutanların listelerini görebilirsiniz.

 

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Geri Alınır?

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Geri Alınır?

Yukarıda bahsettiğimiz bu 3 kurumun dönem dönem yayınlamış olduğu listelerde adınızı gördüğünüz ilk andan itibaren ilgili bankanın şubesine giderek paranızı talep etmeniz gerekir.

 

Bankalarda unutulan parayı geri alma şekli miras kalan paralarda farklılık gösterebilir. Özellikle miras kalan para üzerinde hak sahibi sayısı fazla ise geri alınacak paranın pay şeklinde değişikler olabilir. Bankalar, genellikle bankada unutulan paraları geri öderken tüm mirasçıların orda bulunmasına veya vekâlet yolu ile hak sahibi olunmuş birinin olmasına dikkat ederler. Tüm şartları taşıyor olmanız halinde bankada unutmuş olduğunu parayı geri alma işlemleri son derece basittir.

 

Sahte Parayı Merkez Bankası Alır mı?

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]