Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

1
Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı Hesaplama içinde yer alan kredinin tamamı kapama durumu ile konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri erken kapama durumunda ödenecek olunan ilk kredi kullanıldığı zaman da yapılacak olan kayıt için 254 B, 180 b, 780 b, 300 a, 400 a yüzeysel olacak şekil de yapılır ise ay sonları için 180 / 780 yıl sonu ise 400 b / 300 a veya 280 / 180 kaydı da yapılabiliyor. Bu hesaplama yöntemi sonucunda ise toplam tutar ve bu işlem ile elde edilecek olan kar ve zarar hesaplaması çok olacak şekil de kolay olarak yapılabiliyor.

Kredi Ara Ödeme

Hesaplama içinde yer alan ara ödeme yapma durumu ile konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi ara ödeme yapılması durumunda vade düşür veya vadenin aynı kalması alternatifleri ile elde edilecek olan toplam kar hesaplaması yapılabiliyor.Banka Kredisi Erken Ödeme İşlemleri

Kalan Anapara Hesaplaması

Kredi erken kapama yapmak veya ara ödemeler de en fazla kullanılan hesaplama seçeneğinden biri de kalan anapara hesaplaması olarak biliniyor. Bunun için diğer hesaplama yöntemlerine girmeden önce kalan paranı güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları yöntemine göre ödeme planı ihtiyaç kredisi olarak kullanılabiliyor.

Kredi Erken Kapama

Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı
Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

Kişinin 10 bin TL tutarı olduğu zaman da 12 vade ile aylık 924 TL taksit seçeneği olan bir kredi kullanıldığı varsayıldığı zaman bu kredi toplamından 3 taksit ödeme yapıldıktan sonra tamamı kapatılması durumu oluştuğu zaman kalan ana paranın 3 taksit ile kalan ana para olan 7.678 TL tutarı üzerinden hesaplanıyor. Bu hesaplama öncesinde yapılacak olan bir karıştırma da taksit ödemesi yapıldığı için kalan ana para 6.878 TL olması durumu ile ödeme planı dikkat edildiği zaman 1. taksit kalan ana para tutarı 10 bin TL olmayıp 9.238 TL olarak hesaplanıyor. Bu hesaplama yöntemi dolayısı ile her zaman en son ödeme yapılan taksit kalan ana para hesaplama işlemleri de dikkate alınarak yapılıyor. Daha detaylı bilgi alma ve kalan ana para hesaplamak için de bu yöntem kullanılıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]