Banka Avukatlığı Nedir? Banka Avukatlarının Görevleri

1
Banka Avukatlığı

Banka Avukatlığı Nedir?

Banka avukatlığı tanımı uzun süredir sık duyulan ancak tam olarak ne olduğu konusunda birçok kişinin fikir edinemediği bir konu olarak gündemde duruyor. Banka avukatlığı bankaların tüketiciler ile yapmış oldukları anlaşmalara tüketicilerin uymamaları durumunda kurallar gereği yerine getirilmesi gereken unsurları yasal yollar ile temin edilmesi amacı ile yapılan bir tür avukatlık hizmetidir. Bu nedenle hemen hemen her bankanın birden fazla avukatı mevcuttur. Bankalar olası bir hukuki durum karşısında söz konusu durumları ve tüketicilere ait olan dosyaları avukatlara teslim ederek avukatların gerekli işlemlere başlaması talimatı veriyorlar. Banka avukatları da almış oldukları dosyayı kanunların ön gördüğü şekilde bankaların haklarını ve çıkarlarını gözeterek mesleklerini icra ediyorlar.

 

Banka Avukatlarının Görevleri

Banka Avukatlığı

Son yıllarda banka avukatlarının görevleri oldukça yoğun bir tempoda geçiyor. Çünkü yabancı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bankaların tüketicilere sunmuş oldukları kredi kartı ve kredi hizmetlerinde oldukça kapsamlı çalışmalar söz konusu. Birçok tüketici bankaların sunmuş oldukları kredi ve kredi kartı ödemelerini bankalar ile aralarında yapmış oldukları müzakerelere uymayarak ödeyemiyorlar. Bu durumda bankalar tüketicilere yapmaları gereken ödemeleri gerçekleştirmeleri için belli bir süre veriyor. Bu süre sonunda eğer ki tüketiciler ödemeleri gereken borçlarını ödeyemezler ise bankalar banka avukatlarına ödenmeyen ayları ve ödenmesi gereken tutarları gösteren bir belge vererek avukatların icra işlemlerine başlaması konusunda gerekli talimatlar veriyor.

 

İcra Durumu ve Bankanın Hakları

 

Bankalar tarafından tüketicilere sunulan kredi kartı ve kredi hizmetleri verilirken tüketicilere uymaları gereken kuralları gösterir bir belge veriliyor. Bu belge bankaların ödeme konusundaki kuralları olup tüketicilerin bu kurallara uymaları isteniyor. Bu kuralların başında ise aylık borç tutarlarının zamanında ödenmesi konusudur. Bu ödeme işlemleri bankaların vermiş oldukları yasal süresi içerisinde ödenmemesi durumunda bankalar tarafından açılan hukuki işlemler ile birlikte tüketiciler kara listeye girerek icra işlemlerine maruz kalıyorlar. Ancak son yıllarda kara listeye giren ve icra konusunda büyük sıkıntılar yaşayan tüketiciler için bankalar kredilerin ya da kredi kartı ödemelerinin yeniden yapılandırılması konusunda gerekli çalışmalar başlatarak tüketicilerin rahat bir nefes almalarını sağlamıştır.

 

Almanya’da Konut Fiyatları

Almanya’da Konut Fiyatları

[Toplam:1    Ortalama:5/5]