Ayı Piyasası Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

0
Ayı Piyasası Nedir?

Finansal piyasalar ve özellikle borsa da kullanılan teknik terimler bilmeyenler için anlamsız gelebilir. Ancak borsa da kullanılan birçok terimin kökenine baktığımıza hepsinin geçmişten bir anlam taşıdığını görebiliriz. Bu yazımızda borsa terimlerine girmeyeceğiz elbette. Bu yazımızda borsa da ve finansal piyasalarda düşüş trendini temsil eden Ayı Piyasası terimini açıklamaya çalışacağız.

Yükseliş trendi Boğa Piyasası olarak lanse edilirken, düşüş trendi de Ayı Piyasası olarak lanse edilmektedir. Bu tabir İngiltere’nin başkenti Londra’da ortaya çıkmıştır. Terimin çıkış noktası da “Ayıyı yakalamadan derisini satmak” deyiminden gelmektedir. Peki Ayı Piyasası nedir ve özellikleri nelerdir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Finansal piyasalar, forex piyasası ve özellikle borsa da hızlı ve sürekli düşüş trendini temsil eden terim Ayı Piyasası olarak adlandırılmaktadır. İngilizce olarak Bearish MarketBear Market olarak adlandırılır.

Piyasaların karamsar olduğu ve düşüş trendinin uzun bir süre daha devam edeceği şeklinde yorumlanırken aynı zamanda ana trendin de düşüş yönlü olması gerekmektedir. Ve tepe noktasından sonra yüzde 20’lik bir düşüş gerekmektedir.

Ayı Piyasası Belirtileri Nelerdir?

Ayı piyasaları temelinde önemli belirtiler ile gelmektedir. Yani bu belirtiler önce ortaya çıkar ve sonrasında tam anlamıyla düşüş piyasalarına dönüşür. Bu piyasaların belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İş fırsatlarının azalması
  • Halkın kullanılabilir gelirin azalması
  • Karlılığın azalması
  • Ticari çöküşler
  • Borsada satışların artması
  • Vergi oranlarında beklenmedik değişiklikler

Ayı Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasalarının genellikle ne kadar süreceği belli olmaz. Ancak genel kanı ortalama iki aylık bir süreçte olduğu yönündedir. temel ortaya çıkış sebebi ise düşük istihdam, düşük harcanabilir gelir ve düşen ticari karlardır. Bu süreçte de bir firmaların satışları da azalacaktır. Talep azalacağı için de fiyatlar düşmeye devam edecektir. Bu durum tüm piyasaları etkileyecek ve fiyatları sürekli olarak düşürerek dip noktasına ulaştıracaktır. Fiyatlar dip noktasına ulaşırken spekülatörler devreye girerek alım fırsatlarını değerlendirecek, bunu gören yatırımcılar bir süre daha bekleyip dip noktadan sonra tekrar yatırım yapmaya başlayacaktır.

Ayı Piyasası Aşamaları Nelerdir?

Ayı piyasası çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Bu evreler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  • İlk evrede yatırımlarından maksimum kar elde eden yatırımcılar, yatırımlarını sonlandırmaktadır. Yani piyasadan çıkmaktadırlar. Bu Boğa Piyasasının maksimum noktasını ifade eder.
  • İkinci evreye gelindiğinde yatırımcıların yatırımlarını sonlandırmasıyla birlikte fiyatlar hızlı ve sert bir şekilde düşmeye başlar. Bunun etkisiyle de şirketlerin karları ve ticari aktiviteleri de değer kaybeder. Yatırımcılar artık karamsarlığa düşmüş ve yatırım yapmamakta, sıcak para da yastık atında durmaktadır. Hisse senedi fiyatları dip noktaya ulaşmıştır.
  • Üçüncü aşamada spekülatörler devreye girerek, bu düşüşten kar elde etmek isterler. Bu safhada fiyatlar toparlanma eğiliminde olsa da hareket yavaştır ve kaybedileni geri almak zor olacaktır.
  • Dördüncü aşama yani son bölümde ise fiyatlar dip noktaya ulaşmıştır. Fiyatların düşüşü de yavaşlamaya başlamıştır. Yatırımcılar bu noktada alım fırsatı olduğunu düşünerek alım yönlü bir politika izlerler. Bu noktadan sonra da ayı piyasası yerini boğa piyasasına bırakır.

 

Boğa Piyasası Nedir ve Boğa Piyasası Özellikleri Nelerdir?

Boğa Piyasası Nedir ve Boğa Piyasası Özellikleri Nelerdir?

 

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Repo Nedir? Yatırım Araçları

Repo Nedir? Yatırım Araçları

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]