Altın Alınır Mı? Altın Fiyatları Artar Mı?

0
Altın Alınır Mı?

Ekonomik gidişatın bir hayli değişkenlik gösterdiği son dönemde birçok kişi açısından yatırım araçlarını kullanarak kazanç elde etmek ve geleceğe yönelik yatırımda bulunmak sıklıkla tercih edilen bir yoldur.

Bu noktada döviz yatırımının yanı sıra altın ve benzeri değerli madenlere yatırım yapmak suretiyle de kazanç elde edebilmek mümkündür. Son dönemde altının fiyatının bir hayli yükselmiş olduğunu ve son 6 aylık süreç bazında en yüksek seyrin an itibariyle söz konusu olduğu görülüyor.

Hal böyle olunca birçok kişi altındaki bu gidişatın artış yönlü olup olmayacağını ve şimdi yapılan yatırımın kazanç getirip getirmeyeceğini merak ediyor. Yazımızın devamında altına ilişkin güncel değerlendirmeleri ele alacağız.

ALTIN PİYASASI VE FİYAT GİDİŞATI

 

Altına yatırım yapmak hem uzun vadede hem de istenirse kısa vadede getiri sağlayabilecek bir yöntemdir. Eğer uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız, birçok ekonomist bu anlamda bir yatırımın anlamsız kalabileceğini düşünüyor. Altın ile ilgili olarak geliştirilen yeni transfer yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte bilhassa bu yöntemin ilk defa kullanılacağı Türkiye’de altın fiyatının yıl sonuna kadar düşüş yaşayacağını işaret ediyor.

Altın Alınır Mı?
Altın Alınır Mı?

Siyasi açıdan daha stabil bir sürece girecek olan Türkiye’de 24 Haziran seçimi sonrası beklenen çalkantılar devam ediyor ancak bu sürecin de Ekim ayının sonundan itibaren dengeli bir yapıya geleceği düşünülüyor. Bu anlamda altın ile uzun vadeli kazanç hesap edenlerin hem beklenti periyodlarını genişletmeleri hem de yatırım tutarlarını arttırmaları gerekiyor.

Kısa vadeli yatırım yapacak olan yatırımcılar için yılbaşı sonrasında altında fiyat sıçramasının yaşaması bekleniyor ancak önümüzdeki süreçte fiyatı gerileyecek olan altını bugün yerine güz mevsiminin son iki aylık kısmında satın almanın mantıklı olacağı öngörülüyor.

Anlık altın fiyatının uzun bir vade sonucunda oldukça yüksek bir fiyata ulaşması nedeniyle, şuan yapılacak olan altın yatırımının 1-2 aydan daha kısa bir sürede kâr getirmeyeceği bakış açısı yaygın olarak ekonomistlerin aktardıkları bir bilgi. Yine de altın alımı yapacak olanlar için bu tarihten bir ay sonrasına kadar bir dönüşüm kârının da elde edilebileceği öngörülen bir durum olarak ekonomi gündeminde yer alıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]