Almanya’da Konut Fiyatları

1
Almanya’da Konut Fiyatları

Almanya’da Konut Fiyatları Yüksek mi?

 

Dünyada herkesin hayali başını sokacak bir eve sahip olmak. Bazıları bu açıdan daha doğuştan şanslı olsa da bazı kişiler ömürleri boyunca ev sahibi olamıyorlar. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu kıta Avrupa kıtasıyken Almanya’da konut fiyatları en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

 

Almanya’da Ev Sahibi Olmak Zor

 

Almanya dünyanın ve Avrupa’nın ekonomik gelişmişlik açısından sayılı ülkelerinden olsa da tüketici fiyatları açısından durum biraz farklı. Fiyat endekslerine bakıldığında hayatın en pahalı olduğu ülkeler listesine Almanya her sene giriyor. Tabi bu durumdan konut fiyatları da etkileniyor. İstanbul’un Türkiye’de konut fiyatları açısından en yüksek il olduğu biliniyor. Almanya için durum nasıl? denirse; ortalama bir konut fiyatı İstanbul ortalamasının 3 katı şeklinde oluyor. Üstelik Almanya’daki konutların çoğu 1+1 olarak inşa edilmiş ve insanların çoğu bu konutlarda oturuyor.

 

1+1 Konut Almanya’da Çok Yaygın

 

1+1 daireler Türkiye’de de son yıllarda kullanılmaya başlandı. Ama Türkiye’de 1+1 dairelerde çoğunlukla bekarlar veya öğrenci grupları kalıyor. Standart bir ailenin oturduğu evler ülkemizde 2+1 ve üstü şeklinde dizayn ediliyor. Avrupa genelinde ve Almanya’da ise standart aileler çoğunlukla 1+1 dairelerde oturuyorlar. Çünkü yapılan konutların çoğu ve yaşam tarzı bu şekilde. Daha büyük daireleri ancak gelir düzeyi çok yüksek olan aileler tercih edebiliyor. 1+1 dairelerin bile Almanya’da yüksek fiyatlı olduğunu belirtmek lazım. Almanya’da kira ödemeleri devlet tarafından karşılanan kişilere direkt olarak 1+1 ev öneriliyor. Büyük bir evde yaşamak isteyenler devletten kira yardımı alamıyorlar. Bu yüzden Almanya’da 1+1 konutlar neredeyse standart hale gelmiş durumda.

 

Doğu Almanya’da Konut Fiyatları Daha Ucuz

Almanya’da Konut Fiyatları

Doğu ve batı Almanya’nın birleşmesi ülkeye büyük bir ekonomik yük getirdi. Ama doğu bölgesinde, zamanında sosyalist yaşam tarzına uygun yapılan dev binalar hala kullanıldığı için fiyatlar daha ucuz. Bu binalarda bulunan daireler de 1+1 inşa edilmiş ve eski Federal Almanya bölgesinde bulunan evlere göre %30 oranında daha düşük fiyatlara sahipler. Özellikle emeklilik döneminde birçok Alman vatandaşı, ev alırken tercihini eski Demokratik Almanya bölgesinden yana kullanmaktadır. Bankaların konut kredisi şartlarının birçok ülkeye göre daha elverişli olmasından dolayı Almanya’da konut kredisi ile alım tercih edilmektedir.

 

Yalın Kredi Kartı Nedir?

Yalın Kredi Kartı Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]