Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

0
TESK Genel Ba?kan? Bendevi Palandöken, piyasada yeterince bozuk para oldu?unu söyleyerek vatanda?? ?3-5 kuru?? gibi paralar için uyard?.

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasada yeterince bozuk para olduğunu söyleyerek vatandaşı “3-5 kuruş” gibi paralar için uyardı.

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor? İhtiyaç veya sadece istediğimiz için! Farklı amaçlar için devamlı olarak bir şeyler satın almaktayız. Ve bu zamanların oldukça büyük alışveriş tuzaklarından biri olan, …9,90 – …9,99’lu fiyatların tuzağına düşmekteyiz. Zira hem fiyatların cazibesine kapılıp hem de bin bir zorluklarla kazanmış olduğumuz paramızın üstünü almıyoruz. On kuruşları veya bir kuruşları kasada bırakarak, paramızı çöpe atmakla kalmıyıp üstüne bir de firmaların vergisiz kazanç sağlamalarına yol açmaktayız. İşte tam da bu yerde durumun farkında olan TESK’ten vatandaşlara bu konuda bilinçlenmeleri uyarısı geldi.

Bendevi Palandöken: “Piyasaya yeterince madeni para verilmesine rağmen alışverişlerde madeni para kullanılmaması çok yanlış bir uygulamadır.” Sözleri ile görüşünü açıkladı.

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

Özellikle de bayram alışverişlerinin yoğun olarak yapıldığı şu günlerde, vatandaşların üstlerini  istemesi gerektiğini vurguladı.

Çünkü kuruşların arkasından elli kuruş ve bir liralar da müşteri tarafından istenmediği sürece artık geri verilmemeye başladı.

 

Halbuki tedavülde yeteri kadar bozuk para bulunmaktadır. 234 milyon 830 bin 550 adet 1 kuruş, 1 milyar 558 milyon 063 bin 750 adet 5 kuruş, 1 milyar 620 milyon 053 bin 050 adet 10 kuruş, 951 milyon 485 bin 250 adet 25 kuruş, 647 milyon 101 bin 950 adet 50 kuruş ve 1 milyar 429 milyon 687 bin 512 adet 1 lira madeni paranın piyasaya verildiğini dile getiren Palandöken, hem tüketicilerin iyiliği için hem de haksız kazancın önüne geçilebilmesi için üstlerini istenmesi gerektiğini dile getirmektedir.

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?⇓

Amazon’dan Türkiye Pazarına Girmek İçin İlk Adım !

Dikkat! Trafik polisi Uber kullanan yolculara ceza uygulanıyor

Çalışanları Sevindiren Haber: Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti!

Borsa Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]