Aktüerlik Nedir ?

0
Aktüerler Ne Yapar

Aktüerlik Nedir?

Aktüerlik Nedir ?
Aktüer Nedir ?

Şirketler de tıpkı insanlar gibi gelecekteki durumlarını ve bu durumlara almaları gereken önlemi sorgularlar.İşte aktüerler tam olarak bu işin finans yönüyle ilgilenen bir meslek dalıdır.Yani aktüerlik tam olarak finansal risk yönetimi olarak tanımlanabilir.,

Aktüerler Ne Yapar ?

Aktüerler istatistikler ile riskleri öngörür ve sunar.Ancak sadece şirketlerde çalışmazlar.Aynı zamanda devlet birimlerinde de çalışan aktüerler sigorta alanında da çalışabilir.Emeklilik planları gibi yine geleceğe dönük öngörüleri sunabilir.Aynı zamanda bankalar ve onun gibi finansal kuruluşlarda yer alabilir.Yani aktüerler finansın geleceğe dönük her alanında görev alabilirler.

Aktüerliğin Önemi Nedir ?

Aktüerlik doğru yapılırsa ve dikkate alınıp doğru hamleler yapılırsa ekonomik felaketlerden kurtulunabilir,ekonomik krizlerden kurtulunabilir,depremlerin yol açacağı mali açıklardan kurtulunabilir.Daha açık bir tabirle risk doğru öngörülürse,doğru önlemler alınır ve önlemler alınmadığı takdirde oluşulabilecek sorunlardan rahatlıkla sıyrılınabilir.

Aktüerler

Aktüerya Bölümü Hangi Üniversitelerde ?

Aktüerya bölümü ülkemizde az bilindiği için ve talep fazla olmadığı için çok az üniversitede var.Ayrıca kontenjanların az olması ve puanların makul olması da cabası.Bu kriterlere birazdan değineceğim.

Aktüerya bölümü ülkemizde sadece dört üniversitede bulunuyor.Ankara`da Hacettepe Üniversitesi,İstanbul`da Marmara Üniversitesi,Kırıkkale Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi`nde bulunan aktüerya bölümüne Marmara ve Hacettepe Üniversitesi`nden KKTC uyruklu olanlar girebiliyor.

Aktüerya Bölümlerinde Kontenjanların Azlığı Dikkat Çekiyor

Aktüerlik mesleği ve aktüerya bölümü çok bilinmeyen ve çok tercih edilmeyen bir meslek olduğundan kontenjanlar da diğer meslek bölümlerine göre çok daha az.

En yüksek kontenjan 72 ile Hacettepe Üniversitesi`nde.En az kontenjan ise 31 ile Kırıkkale Üniversitesi`nin.Marmara ve Karabük Üniversitesi ise 62 kontenjanlı.KKTC uyruklulara Hacattepe`de 2 Marmara`da ise 1 kişi alınıyor.

Sicile Kayıtlı Aktüer Sayısı Oldukça Az

Türkiye`de sicile kayıtlı aktüer sayısı 200.Bu mesleğin çok yayılmadığı ve gelişmesinin başında olduğu anlamına geliyor.En azından ülkemizde durum böyle.Amerika`da ise durum çok daha üst seviyelerde.Öyle ki henüz 2012`de yılın en iyi mesleği seçilmişti.

Bir Aktüer Ayda Ne Kadar Kazanır?

Bazı ülkelerde oldukça yaygınlaşmış ama bizim ülkemizde henüz yaygınlaşmayan bu meslek şuan dünyanın en çok kazandıran mesleklerinde kendine rahatlıkla üst sıralarda yer bulabiliyor.

Altına imza attıkları belgelerin oldukça fazla önem arz ettiği aktüerler ülkemizde standartların üzerinde iyi bir maaşla çalışıyorlar.Bir aktüerin aylık kazancı ortalama 7000 ile 10000 TL arasında değişim gösteriyor.

Aktüerlik İyi Bir Matematik Gerektiriyor

Özellikle istatistik konusunda iyi bir beceri isteyen aktüerlikte türev ve foksiyon gibi konular da önem arz ettiğinden üniversitelerin aktüerya bölümlerinde bu konular ağırlıklı olarak öğretiliyor.

Aktüerya bölümü okunduktan sonra girilen dört aşamalı sınavda da bu konular soruluyor.Sınavları Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı yapıyor.

 

İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

[Toplam:1    Ortalama:5/5]