Açığa Satış Nedir? Borsada Açığa Satış Ne Demek?

0
Açığa Satış Nedir?

Borsa da kazanç yakalamak için fiyatların çıkması beklenir. Zamanın değişmesiyle yeni yöntemler de geliştirilmiştir. Borsa da veya forex’te fiyatların çıkmasından kazanç sağlanacak diye bir kural yoktur. Bazen hisse senedindeki fiyat değişimi aşağı yönde yani fiyatı düşmeye başlasa bile kazanç sağlanabilmektedir. Açığa satış, Varan Viop gibi borsa piyasasında yatırım yapılan bilen hisse senetlerinin fiyatı düşmeye başlamasıyla o yönde yatırım gerçekleştirilmesidir. Açığa satış işlemleri her hisse senetlerin de geçerli değildir. İş varant, Deutsche gibi kurumların piyasaya belirli fiyatlardan sözleşme alınıp satılması için yatırımcıya sunulur. Açığa satış işlemleri endekslerde, pay hisselerinde, dövizlerden, altın piyasasından, emtialar dan gerçekleştirilebilmektedir.

Açığa Satış İle İlgili Uyarılar

Açığa Satış Nedir?

Teknik Analiz Yapılmadan İşlem Gerçekleştirilmemeli

Açığa satış işlemleri çok risklidir. Bu yönde yatırım yapmaya karar vermeden önce piyasayı iyi analiz etmek gerekiyor. Buradaki yatırmaların hepsi kaldıraç oranları üzerinden hesaplandığı için kimi zaman yatırılan paranın tamamını ortaya koyarak kaybedilme durumu yaşanabiliyor. Bu sebepten dolayı açık şekilde teknik analizin iyi yapılması gerekir.

Piyasadaki Gelişmeler Yakından Takip Edilmeli

Borsa diğer yatırım araçları gibi ülkede yaşanabilen gelişmelere çabuk tepki verebilen yatırım araçlarından birini oluşturmaktadır. Ekonomik krizler, iki ülke arasında yaşanan gerilimler, şirketlerin büyüme potansiyeli gibi sebepler göz ardı edilmemelidir. Bu gelişmeler piyasanın teknik analizi yapılsa dahi işlem tahmin edildiği şekilde gerçekleşmeyebilir. Bu sebeplerde dolayı açığa satış yapmayı planlayan yatırımcılar bu konuya da hassasiyet göstermesi gerekiyor.

Açığa İşlem Pozisyonu Elde Fazla Tutulmamalı

Açığa satış işleminin yapılması durumunda daha fazla kar gelsin beklentisiyle hırs yapılmamalıdır. Çünkü fiyatlar hızlı şekilde değişkenlik gösterdiği için elde edilen karın birden zarara dönebileceği unutulmamalıdır. Birçok yatırımcılar biraz kar yaptıklarını gördükten sonra hırsla daha fazlasını kazanma arzusu içerisine giriyor. Bir araştırma da, borsa yatırımcıların başarısının % 45’ini bilgi oluştururken, % 55’ini ise psikoloji davranışlarından meydana geldiği bilinmektedir. Duygular bir tarafa bırakılarak, karın korunması gerektiği bilincinde olunması gerektiği her zaman akılda tutulmalıdır. Başka bir araştırmaya göre yatırımcıların % 65’i duygularına yenik düştükleri için zarar ettikleri ortaya çıkmıştır.

 

Likidite Nedir, Ne İşe Yarar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]