60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

1
60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankacılım Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bankalar Birliği, 2014 yılında bir karar alarak bankaların ihtiyaç kredisi konusunda sunmuş olduğu vade sayısında değişikliklere gitmiştir. 2014 yılı öncesinde hangi bankaya giderseniz gidin ihtiyaç kredisini maksimum 36 ay üzerinden alabilirdiniz. Bu durum yaşanan bazı ekonomik krizlerden ötürü büyük sorunlara yol açtı. Birçok kişinin borcunu ödeyememesinden dolayı başlayan tepkiler, yeni düzeneleme ile beraber ihtiyaç kredisi vade oranını 48 aya çıkardı. Son günlerde sıklıkla ortaya atılan 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi konusuna gelecek olursak;

Yasal olarak bankaların ihtiyaç kredisi konusundaki üst vade sınırı 48 ay olarak belirlenmiştir. Bankalar, bu vade sınırını kesinlikle aşmamakta olup yüksek vade seçenekleri asla sunamamaktadır. 48 ay vade üzerinden ihtiyaç kredisi çeken kişiler, borçlarınını ödeyememeleri durumunda bankalardan yapılandırma ve ek taksit isteyebilirler. Alacağını tahsil etmek isteyen bankalar, gerçekten ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşları için yapılandırma adı altında müşterilerinin mevcut kredi borçları üzerinden 60 ay vadeye tekrardan bölüm yapabiliyor. Bu durum, birçok kişi tarafından bankaların 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi verdiklerin düşündürüyor.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bazı dönemlerde BDDK ve Bankalar Birliği duyurularda bulunarak bankaların yapacakları kampanyalar ile 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi verebileceklerini duyurur. Her yıl sadece 1 kere olan bu tarz kampanyalarda kredi faiz oranlarının giderek artmasından dolayı birçok kişiye bu tarz etkinliklerin mantıklı gelmediğini görmekteyiz. Şu an için yapılandırmalar ile 60 ay mevcut borçlara vade veren birçok banka bulunmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu yapılandırma seçeneklerine de göz atacak olursak;

  • Vakıfbank, hem ihtiyaç kredisi çekmek hem de mevcut borçlarını yapılandırmak isteyen kişilere 60 ay vade seçeneği sunuyor. Devlete ait 3 kamu bankasından birisi olmasından dolayı Vakıfbank’ın oldukça fazla müşteri sayısına sahip olduğu görülüyor.
  • Denizbank, 48 ay üzerinden ihtiyaç kredisi çeken müşterilerin borçlarını ödeyememesi durumunda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırması yapmaktadır.
  • Ziraat Bankası, kamuya ait bankalar arasında en köklü banka olmasından dolayı birçok farklı hizmete sahiptir. Hem yeni krediler de hem de yapılandırmalarda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi sunulmaktadır.

60 ay oldukça uzun bir vade gibi görünse de dezavantajlarının bir hayli yüksektir. Kredi faiz oranlarının vade sayılarına göre oluşturulduğundan dolayı biraz daha fazla geri ödemede bulunabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]