2017 Yılında Enflasyon Kaçtı?

0
2017 E
2017'de Enflasyon Kaçtı

Enflasyon 2017 Yılında Yüzde 11.9 Oldu

 

Tüketicinin ve hemen hemen herkesin merakla beklediği Enflasyon oranları açıklandı. TÜİK’in açıkladığı verilere bakıldığında, TÜFE Aralık ayında %0.69 artmıştır. Bunun yanında yıllık Enflasyon da .9 olarak kayıtlara geçmiştir. Enflasyon genel olarak, özelliğine münhasır bir durumda Aralık ayında genellikle hız kesmektedir. 2017 yılında da beklentilerin paralinde gelişe göstererek gerileye başlanmıştır. Çekirdek olarak tanımlanan Enflasyon ise Aralık ayında .3 değerinde artış sağlamıştır. Beklentiler de enflasyon oranının yıl sonunu .70 seviyelerinde tamamlamasıydı. Orta Vadeli Programa (OVP) ‘e göre TÜFE’ nin yıl sonundaki değeri %9.5 olacağı tahmin ediliyordu. Ayrıca 2017 yılında en yüksek fiyat artışlarıyla %8.24 oranıyla Ulaştırma grubu ve .79 ile de Gıda grubunda meydana gelmiştir.

 

2017 Aralık ayında Ana harcama gruplarındaki sektörlerdeki endekslere bakıldığında gıda ve alkolsüz içeceklerde %1.52, ev eşyalarında %1.18 konutta %0.77, lokanta ve otellerde ise %0.47 artışın gerçekleştiği görülüyor. Yine Ana harcama grubunda yer alan gruplardan bir tanesi olan haberleşme 2017 Aralık ayında %0.17 ve alkollü içecekler ile tütünde ise 0,01 düşüş gerçekleşmiştir. TÜFE’ de ise, geçen senenin Aralık ayına göre gıda ve alkolsüz içecekler sektöründe ,79; bazı mal ve hizmetlerde ,77; ev eşyalarında ,74 son olarak da sağlık sektöründe ,90 oranında artışın yüksek olarak gerçekleştiği diğer önemli harcama gruplarında yer almaktadır.

2017 Enflasyon

Yine Ana sanayi grupları derecelendirmesine göre 2017 yılının Aralık ayında aylık bazda en fazla artışın olduğu sektör enerji, yine yıllık olarak en fazla artış ara mallarda gerçekleşmiştir. Kamuda çalışan memurların büyük bir dikkatle takip ettiği ve açıklanılmasını bekledikleri enflasyonun oranları bugün itibariyle TÜİK tarafından açıklanmıştır. Bu açıklanan enflasyonun oranları dikkate alınarak memur maaşlarına yapılacak zamlar da netlik kazanacaktır. Bazı kamu kuruşlarının yaptığı açıklamalara göre, enflasyonun beklenilenin aksime yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın enflasyonun oranlarına bakılarak yapılan bazı açıklamalara bakıldığında da enflasyonun makul seviyelerde gerçekleştiğini ve bu oranın ekonomi açısından çok da risk teşkil edebilecek bir durum olmadığını savunanlar da vardır. Sonuç itibariyle enflasyon 2017 yılında . 9 olarak gerçekleşmiştir.

Serbest Piyasa Ekonomisi Gerçek Mi?

Serbest Piyasa Ekonomisi Gerçek Mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]